NJERIU NUK ESHT I PASUR SA KA PASURI PO ESHT I PASUR AQ SA JEP:

SHHLP e falemnderon Familjen e Reshat Alijit nga Appenzelli per pagesen e antarsis kjo familje pagun antarsi komplet 6 antarshe qe nga themelimi i shoqates dhe meriton rrespekt per vetedijen e kesaj familje dhe zoti e shperbleft dhe i deshirojm cdo te mir ne jet:Reshati punon ne nji firm tekstili ne Appenzell Nuk ka roge te madhe po e ka zemren te madhe;

KY SHPEND MUNDOHET ME MRRI KU KA NEVOJTARE PER NDIHMA
KY SHPEND MUNDOHET ME MRRI KU KA NEVOJTARE PER NDIHMA

Vitin 2009 me sukses i SHHLP dhe falenderon RTK programin e Diasporës dhe të gjitha mediat që kanë përcjell punën e SHHLP gjat vitit 2009

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës", me seli në Gosau të St-Gallenit-Zvicër, mbrëmë në Arbon të kantonit Turgau, mbajti një konferencë për mediat e shkruara dhe ato elektronike, që veprojnë në diasporë, ku kryesia e kësaj shoqate, në pika të shkurtërta, i njoftoi mediat, për punën modeste që e kanë bërë gjatë vitit 2009.
Si gjithmonë edhe kësaj radhe, kryesia e shoqatës, me një modesti të veçantë, ishin mbledhur nga katër anët e Zvicrës, për t´u përshëndetur në mes veti dhe për t'i informuar mediat me punën që kanë bërë në aspekt të pastërt humanitarë.
...shtyp këtu per të lexuar tekstin deri në fund...


Kuvendi i parë zgjedhor i SH.H “LUGINA E PRESHEVËS”.

Rebstein, 15.11.2008

Sot me datën 15.11.2008 në Rebstein te Zvicrës u mbajt Kuvendi i parë zgjedhor i shoqatës humanitare “LUGINA E PRESHEVËS”.
...për të lexuar artikullin shtype linkun...

__________________________________________________________________________

 

U mbajt kuvendi zgjedhor me 08.01.2011

Në kët mbledhje ishin prezent

1.Shaip Bajrami

2.Fazli Musliu

3.Ferat Rashiti

4.Murat Avdiu

5.Bejtulla Beluli

 

Rendi Ditës:

1.Diskutim rreth kuvendit që do të mbahet dhe do të shpaloset puna 4 vjeçare e SHHLP

2.Organizimi i Festës Kombtare me rastin e 28 Nëntorit ditën e FLAMURIT

 

Tubimin e hapi kryetari i shhlp dhe për diskutim ja dha fjalën Nënkryetarit Fazli Musliut dhe në kët diskutim fazliu potencoi se kuvendi është ma mir të mbahet në janarë për arsye se billansi i vitit përfundon dhe kemi të dhënat ma transparente dhe kryesia ra nji zërit dakord dhe u vendos që kuvendi të shtyhet dhe të mbahet me 08 Janarë të 2011 në Restoranin LALA në Rebstein dhe ne i ftoim antarët dhe simpatizuesit e humanizmit që të merrni pjsë në kët kuvend po ne do të ju njoftojmë edhe në mënyra të ndryshme me telefon,letra.apo biseda direkte:

2. Me rastin e 28 Nëntorit

fjanën e mori Murat Avdiu dhe i përshëndeti të pranishmit pastaj na informoi se do të organizojmë nji fest për nder të 28 nëntorit në bashkpunin Shkolla muzikës në Rorscha Jehona me shhlp ku vendi dhe salla dotë caktohen deri në mbledhjen e ardhshme të kryesis edhe ky organizim u përkrah nji zërit nga kryesia

 

 

Të jesh antar në shhlp duhet të jesh krenarë për arsye se kemi dëshmu se jemi të drejtë dhe transparent kem nevoj për ndihma në pragun e dimrit antarsia 30Fr po i mirpresim edhe ndihmat:shhlp'?.....kudo që jeni IBANI ME CIB funksionon vetëm KLIKONI në fletëpagesë aty i keni të dhënat:Ju përshëndesim përzemërsishtë:

Në Mbledhjen e fundit të kryesis u vendos që kuvendi i dytë i SHHLP së të mbahet me 04.12.2010 në Rebstein Restoran LALA për kohën e mbajtjes do të informoni me kohë kush ka vlersime apo kritika për shhlp në E/mailin ton:shhlp.2006@hotmail.com

20.09.2010

Të nderuarë antarë dhe bashkëathetar ju falenderojmë për mbështetjen e ndihmave gjat mujit të shenjët të Ramazanit që keni bër pagesat ne i dërguam ndihmat në shoqatën Human Center në Preshevë dhe kan përfitu 20 familjese , por ende kem nevojë për ndihmat tuja se na pritin edhe 30 familje të Dëshmorëve Invalid të luftës dhe fëmijtë të dëshmorve

Kryesia e SHHLP zoti ju shpërbleftë për ndihmat e deri tashme:

Info:shhlp.2006@hotmail.com

Na shkruni ne ju përgjigjemi dhe ja dërgojmë fletpagesat me post:shhlp.2006@hotmail.com

Adresa për ndihma nga shtetet tjera kudo që jeni në BOTË:

Humanitärer Verein

LUGINE E PRESHEVEA Gossau/SG

IBAN:CH22 0900 0000 8511 2906 3

BIC: POFICHBEXXX

Konto nr në Belgjik

 

DEXIA BANK:779-5912465-58

Zvicër u përkujtuan dëshmorët e UÇPMB-së

Në akademi murën pjesë shum bashkëathetarë për ti nderuarë dëshmorët gjithashtu vlen të ju njoftoinë kishte personalitete dhe shoqata,përfaqsuesë të xhamive,dhe sportistë

dhe kët akademi e përcjolli rtk diaspora duke falemderu bashksin shqiptare që e mundsoi sponzorinin dhe e përshëndesim z.Amet Hasanin z.Dashnim Hebibin për pjesmarrje dhe për artikullin e shkruarë

Ishin prezent edhe disa subjekte dhe persona që vlen të përmenden:

Si Xhamija e Rebsteint me imamin Enes Koshi,Kryetari Faris Bajrami dhe nji pjesë e xhematit.përfaqsusë nga xhamija e St.Gallenit ishin prezent Ibush Rexhepi dhe Milaim Xhaqkaj,përfaqsusë të xhamijës Rorschachit ishin Kryetari Hajrulla Nesimi,Emrush Rexhepi,Hetem Veseli,Ramadan Memishi :Po ashtu patëm misafir nga Gjermania të Klubit Shqiptarë "KOSOVA" nga Singeni Sami Gagica,Mevaedin Neziri[dushi|Zijadin Rrahmani

githashtu vlen të ju njoftojmë se në akademi e patëm edhe BOKSERIN tash të njohur SVDAIL SHERIFIN dhe antar i rregullt i shhlp që nga fillimi me familje dhe shum presim në të ardhmen pi Sevdailit dhe në bisedë që patëm na informojë se me 28 Maj 2011 në Bad Ragaz SG ka mecin e radhës me Rashid Raad nga Maroka dhe pastaj nga kshilli organizativ ju ndanë mirënjohje veprimtarëve të dalluarë po nji mir[njohje erdhi edhe nga bashksia shqiptare për ish kryetarin e shhlp z.Shaip Bajramin ku ja dorzoi vetë Kyetari BSHZ z.Amet Hasani për punë dhe veprimtarinë e palodhëshme gjitashtu e mori dhe nji mirënjohje nga kshilli organizativ i akademisë dhe i falemnderoi z shaip Bajrami z.Amet Hasanin dhe z.Murat Avdiun që e kanë vlersu kontributin e dhën në cështjen atëdhetare dhe humane gjithashtu i falemnderojë nxansat e shkollës "JEHONA" nga Rorschachi dhe pridët që e pregaditën sallën dhe skenën falemnderojë të gjithë pjesmarrsit:dhe mir u pafshim në organizime tjera:

 

Me datë 30.04.2011 në Rebstein te Zvicrës SHHLP mbajti mbledhje te kryesië me këtë rend dite:

1.Akriviteti i shhlp prej mbledhjes së kaluar deri sot

2.Kërkesa e Bashkësisë Shqiptare për antarsimn e shhlp

3.Pregaditjet e Akademis Përkujtimore deri ku kanë mrri që dotë mbahet me 15 majë

4. Të ndryshme

lexo artikullin e plotë

Informatë e shhlp për antarsinë 19.04.2011

Ne ndihmojmë aq sa pranojmë mjete financiare.Vllëzër antarsohuni dhe ndihmone kët shoqatë në mënyrat që ju mendoni ma së miri antarsim,ndihma,sponzorim të firmës,se SHHLP e vetmja shoqatë më e organizuarë në trojet Shqiptare nuk ka as nji shoqat as në Republikën e Ksovës,as Të Maqedonis si Shoqata jonë për kët veprimtari:Edhe pse e mbajmë emrin "LUGINA E PRESHEVËS" nuk jemi shoqat lokale po jemi shoqatë Kombtëtare me plot kuptimin se ndihëmojmë në të gjitha trojet:natyrisht duke rrespektu statutin e shoqatës.Dhe ju kujtojmë se në shhlp kemi antarë gjithashtu prej të gjitha trojeve Shqiptare dhe për kët ndihemi krenarë

Të nderuarë antarë ju falemnderojmë të gjithve për mbështetjen e deri tashme,dhe nji herit ju kërkojmë falje nëse dikujt sja kemi regjistru antarsin po nuk është me qëllim po ka antarë që bëjn pagesën për mes bankës dhe mundet me na ik prej syve ndonji antarsim kërkojm që të na informoni në rast se së është regjistru emri juaj,ne mendojmë se nuk do të ndikoj negativ te këta persona që me vones jena informu për pagesën që e kan bë po ju edini se jemi shum transparet ju lutemi lajmroni në Tel dore:0796171562,0762165199 apo në emailin:shhlp.2006@hotmail.com dhe ju bojmë thirrje që ti njoftoni të afërmit tujë për antarsim se nevojat e ndihmës janë shum të mdhaja me ndihmu shhlp i ndihmoni Familjet e Dëshmorëve,Invalidët e Luftës fëmit bonjak*(JETIM)dhe Veteranët.dhe të Burgosërit në Beograd familjet e tyre.tash po rritet kërkesa për ndihma po ndodhin rastet të vdekjes së ish ushtarëve si që ka ndodhë në fshatin Rainc Naser Rashiti ka lonë 4 fëmi dhe shoqen në gjendje të vështir ekonomike ne në kët mujë për mes OVL ja dërgum kësaj familje 200Fr dëshira jonë ishte për ti ndihmu edhe ma shum po aq na patëm mundsi me rrespekt kryesia:shhlp,së

Me datë 02.04.2011 Kryesia e SHHLP/së e mbajti mbledhjen e rregullt të Keyesis në Rorschach SG te PIZERIA GEMELLI

U mbajt kuvendi zgjedhor me 08.01.2011

Ma shum informim rreth Jeton Lleshit dhe Qerim Maksudit te aktivitetet dhe njoftimet:

Të nderuarë antarë donatorë dhe bashëatdhetarë me rastin e dënimit të 9 vllëzërve tanë me 101vjetë burg, ne e dënojmë ashpër kët gjykim të pa drejtë si që kemi bër edhe reagimin më poshtë, familjet duhet të mbijetojnë është edhe nji arsye ma tepër që sa ma shum ta mbështetni shoqatën humanitare" Lugina e Preshevës "se ne jemi pran këtyre familjeve dhe familjeve të dëshmorëve,invalidëve,veteranëve,fëmive jetim dhe skamnorëve dëshira jonë është që sa ma parë të lirohen mirpo realiteti është se familjet duhet të mbijetojnë dhe në të ardhmen do të kenë shum nevojë për mbështetjen e shoqatave:

Se kur bashkohet dhimbja dhe skamja janë dy gjëra të rënda po ne së paku të mundohemi skamjen e këtyre familjeve ta zbusim sa do pak ,me kët rast e ndajmë edhe dhimbjen po së kemi ndikim shhlp/zvicërr:mbesim me shpresë se do të antarsoheni masovikishtë:

U zgjodh kryetar veprimtarin Fazli Musliu,nënkryetar,veprimtari Murat Avdiu,sekretar veprimtari,Ferat Rashiti,dhe arkatar u zhgjodh veprimtari Shaip Bajrami që e udheheqi 4 vite shoqatën me sukses kët e vertetoi kuvendi dhe me dëshir të vet deshti që të bëhen ndryshime në kryesi dhe i dëshiron golegut shokut mikut shëndet dhe sukësese më të mëdha në udhëheqjen e shhlp:Dhe antar i kryesis u zgjodh Burhan Jahiu nji herit e përshëndesim Burhanin që është kyçur në shoqat dhe do ta jep kontributin e vetë ta shfytzoj autoritetin e tij,ne i pershendesim pjesmarrsit e kuvendit ata që ishin prezet po edhe ata që së patën mundsi të merrnin pjesë në kuvend dhe nji përshendetje e veçant për mediat që e përcollën kuvendin si RTK diaspora me gazetarin publicistin e njohur Dashnim Hebibin gjithashtu e përshëndesim edhe RTV ALDIN dhe gazetarin Avni Selimin e kamermanin e tv ALDIT që erdhën nga vendlidja për ta përcjell kuvendin ne e përshëndesim edhe arkatarin e ovl dhe perfaqsus i shhlp Eljasa Ademin që erdhi nga vendlindje për ta përcjell kuvendin e shhlp .Shhlp për 4 vite kontribojë në vendlindje 117.250.00Fr dhe 1.700.00Euro në kët aktivitete hynë 2 shtepi të ndërtuara dhe nji e renovuar dhe ju ftojmë bashkëkombasë të vazhdoni ta mbështetni kët shoqatë jeni në adres të saktë të sigurt ne jemi transparent për çdo ndihëm që e pranojmë zoti ju bekoftë ku do që jeni: Po sa ti kemi fotografit tjera do ti publikojmë për mos të ju mbet boxh në informim kjo nji informatë e shkurt i përshëndesim edhe shoqatat që na dergun telegrame si nëndega nga belgjika dhe shoqata humanitare Medvegja nga FUll kantoi Valisit dhe shum tjer

Dhe tër aktiviteti i shhlp u prezentu për mes Kopjuterit vizualishtë:prej vitit 2006 der 2010

 

 Nga : Avni Selimi / Rebstein të Zvicrrës / RTV ALDI

 Më datën 08.01.2011 ( ditë e shtunë ) u mbajt Kuvendi i dytë zgjedhor i Shoqatës Humanitare “LUGINA E PRESHEVËS” në restoranin ,, LALA “në Rebstein të Zvicrës. Punimet e kuvendit i  udhëhoqi z. Murat Avdiu si moderator
ku në fillim i përshëndeti të gjithë të pranishmit dhe i njoftoi për pikat e rendit të ditës të parapara nga kryesia e kësaj shoqate.

Kryetar u zgjodh z.Fazli Musliu

Në këtë kuvend ishin të pranishëm 40 mysafirë, ku pas aprovimit të pikave të rendit të ditës , kuvendin e shpalli të hapur z.Murat Avdiu dhe në fillim fjala iu dha kryetarit të Shoqatës ,, Lugina e Preshevës” z. Shaip Bajrami i cili foli për historikun dhe punën katërvjeçare të kësaj shoqate, ku përshëndeti kuvendarët , mysafirët prezent, mediat elektronike dhe të shkruara( posaçërisht TV –Diaspora, RTV ALDI që shprehën gadishmëri për të ndjek direkt këtë kuvend), anëtarët, simpatizantët e shoqatës, bashkësit fetare dhe gjithë donatorët që dhan një kontribut të çmueshëm që ndihmuan familjet e dëshmorëve dhe invalidëve të luftës. Duke e parë situatën dhe gjendjen sociale tejet të vështirë të familjarëve të dëshmorëve, invalidëve të UÇPBM-së vendosëm në vitin 2002 të themelojm këtë Shoqatë Humanitare ,, Lugina e Preshevës”. Në vazhdim fjala iu dha Fazli Musliut, për të raportuar pjesën finansiare prej vitit 2006 e deri në vitin 2010. Ai në fillim falënderoi të pranishmit për pjesëmarrje dhe për kontributin e frytshëm të Mërgatës Shqiptare në Zvicër i cili çmoi punën e paloshme të kryesis dhe kryetarit z. Shaip Bajrami. . Më pas kuvendi vazhdoi punën me raportin financiar te cilin e prezantoi arkëtari i shoqatës Z. Fazli Musliu. Në kuvend u dha raporti financiar ku u raportua se gjatë dy viteve nga ndihmat humanitare të shpërndara kanë përfituar gjitha familjet e dëshmorëve dhe invalidët e luftës. Nga themelimi i shoqatës e deri më sot këto familje të dëshmorëve dhe invalidëve të luftës,skmanorët tjerë nga komunat Preshevë,Bujanoc, Medvegj , njëherit ndihma janë shpërnda edhe në Kosovë, Maqedoni në vlerë mbi 117.250.00 Fr.


Vetëm gjatë vitit 2006 janë ndihmuar gjithësejt 37 familje , gjatë vitit  2007 janë ndihmuar 57 familje, kurse gjatë këtij vitit 2008 4 familje që kan pas rast vdekjesh nga anëtarët e ngushtë e këtyre familjeve . Gjatë muajit dhjetorë u shpërndan ndihmat e grumbulluara 9 familjarëve të burgosrëve në Burgun qendror  në Beograd, 20 familjarët e dëshmorëve dhe invalidëve, skamnorët  në komunat Preshevë - Bujanocë për vitin 2008. Në kuvend u përmend se janë ndihmuar edhe persona tjerë nevojtar, janë ndihmuar entet spitalore si ambulanca e Preshevës me pajisje dhe mjete tjera për ndihmë mjekësore  në vlerë prej 30’000Fr. Për kontributet dhe donacionet e dhëna u falënderuan edhe Xhamia e Rebstein-it. për ndihmat gjatë vitit 2006, ku janë  ndar mjete në vler prej 4200 Fr. Po ashtu , ne vitin 2007 ndihma janë ndar në vler prej 2000 Fr.


U falënderua me këtë rast edhe  Xhamia e St. Gallenit e cila dha ndihma prej 1820 Fr, pastaj Xhamia e Buchs-it për ndihmat prej 500 Fr. U falënderua firma për kredi dhe sigurime ,, LULZIM ZHAKU” , për ndihmat prej 200 Fr dhe 44 çantave , 22 komplet dresash  të lojtarëve dhe 22 topa futbolli me vlerë prej 3000 Fr. Për kontributin e madh në organizimin e akademive përkujtimore dhe kontributin financiar u falënderua veprimtari i palodhshëm mësuesi i Shkollës së muzikës folklorike Shqiptare në Roshah z. Murat Avdiu i cili
 ekipin e futbollit të SHHLP-ës e sponsorizoi me 22 komplet dresash dhe 10 topa futbolli  me vlerë prej 2750 Fr dhe në maj të vitit 2008 ndihmë tjetër është dhënë  në vlerë prej  300 Fr. Në emër te kryesisë SHHLP-ës u falënderua Shoqata Humanitare e Medvegjës e cila ndihmoi mbajtjen Akademisë se UçPMB-se me 650 Fr dhe 4000 Fr për familjet e dëshmorëve. U falënderua Shoqata Humanitare ,, Atdheu” nga Badragaz-i e cila ndihmoi Akademinë përkujtimore me 200 Fr dhe mbështeti aksionin e  muajit të solidaritetit me 200 Fr. Faliminderim të veçant i është bërë Xhamisë së St. Gallenit për ndihmën prej 1000 Fr si dhe kontributin e dhënies së zeqatit nga Shaip Rexhepi në vlerë prej 600 Fr. Po ashtu u faliminderua edhe donatori I firmës së sigurimeve ZOEB- GMBH nga Zurich-i për kontributin në vlerë prej 3000 Fr. Kuvendin e përshëndeti nismëtari dhe komandanti i UÇPMB-ës z. Shefket Hasani i cili kujtoi të pranishmit se me 15 nëntor filloi lufta e UÇPMB-ës kundër çetnikëve dhe hordhive Millosheviqiane serbe dhe kërkoi nga pjesëmarrësit e këtij kuvendi që përkujdesi për familjarët dhe invalidët e luftës të mos harrohet nga bashkëatdhetarët sepse krisma e gjëmimeve të pushkës nëpër male tona në kohë më të vështira, ku  ndihma juaj finansiare në ushqime,veshmbathje, ndihma tjera , ka kontribuar në moralin e ushtarëve. Një kontribut të veçant kishte dhënë veprimtari dhe themeluesi, dhe drejtuesi i disa tribunave shkencore me karakter kombëtar. Inxh. Dipl. Ahmet Hasani për Shoqatën Humanitare,, Lugina e Preshevës”. Kuvendin e dytë të SHHLP-së, me pjesëmarrjen e tij e kishte nderuar si mysafir përfaqësuesi i OVL-së për Preshevë , z. Iljasa Ademi veprimtar i dëshmuar për ti dal në ndihmë familjarëve të dëshmorëve dhe invalidëve të luftës dhe skamnorëve tjerë. Në bazë të statutit u zgjodh komisioni që do të përcjell procesin e votimit. Nga të pranishmit në kuvend, u zgjodh komisioni verifikues me këtë përbërje : Selami Mustafa, Hetem Veseli,,Ibush Rexhepi dhe Fehmi Bektashi. Pas verfikimit të komisionit, Kuvendi vazhdoi punën me pikën e dytë të rendit të ditës, ku pjesëmarrësit e këtij kuvendi propozuan 12 kandidat në listën zgjedhore, ku me vota të fshehta krzetar u zgjodh Fazli Musliu, nënkrytar Murat Avdiu, sekretar Ferat Rashiti ,arkatar Shaip Bajrami dhe anëtar Burhan Jahiu.

 

SHHLP mbajti mbledhjen e kryesis me 12.12.2010

Kryesia e shoqatës e mbajti mbledhjen e rregullt dhe të fundit për vitin 2010

Në kët mbledhje ishin dy pika për diskutim

1.Dërgimi i ndihmave në vendlindje për vitin 2010

2.Mbajtja e kuvendit të dytë zgjedhor

Në mbledhje ishin prezent:

Kryetari:Sh Bajrami

Nënkryetari:F Musliu

Sekretari:F Rashiti

Antari kryesis M Avdiu

 

Për pikën e parë u vendos që me 20 der 25 dhjetorë të dërgohen ndihmat

Për pikën e dytë vendosi kryesia që ta bëj organizimin sa ma mir të kuvendit dhe ti ftojë antarë me letra për kuvendin zgjedhor dhe ti ftojë subjetet të cilët kan kontribu në ndihma në shhlp po ashtu do të jenë të ftuara edhe mediat.të shkruara,vizuale ,dhe elektronike pastaj e mori fjalën Fazli Musliu dhe informoi se ka dërgu në 75 firma shqiptare për ti kërku ndihma dhe 51 xhamijave në zvicër po prej këtyre jan përgjegj nji firm dhe nji xhami deri në kët moment na shpresojmë se në ditët që vinë do ti përgjigjen edhe tjerët potencoi Fazlija në kët drejtim kishte punu edhe Ferat Rashiti kishte dërgu 36 letra disa firmave në regjionin ku ai vepron edhe në kët mbledhje firma Presheva BYRO e mori sponzorimin e veb faqes së SHHLP për vitin 2011 dhe në fund kryesia e vlersoi se kemi bë çë është e mundur që ti ndihmojmë sa ma shum familjet e dëshmorëve invalidët e luftës dhe fëmit e tyre bonjak dhe skamnorët po ne ndihmojmë aq sa na mbështesin bashkëatdhetarët i ftojmë edhe nji her bashkëatdhetarët për ndihëm se ne na presin rreth 60 Familje

..lexo më shum

SHHLP Zvicër, iu shtuan edhe dy anëtarë në kryesi

 

SHHLP Zvicër, iu shtuan edhe dy anëtarë në kryesi

Më 12 qershorë, në ditën e çlirimit të Kosovës nga regjimi i kryekriminelit Millosheviq

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës", e pa të arsyeshme të mbajë një mbledhje me kryesinë e saj dhe të festojë në mënyrë modeste me fjalë të mira e evokime nga ajo kohë. Jo rastësisht u caktua kjo datë, sepse SHHLP merret me humanitet dhe u rishikuar mundësia e disa ndryshime plotësuese në këtë shoqatë, që të veprohet konkretisht më shumë, në të mirë që të ndihmohen ata që kanë nevojë më së shumti.

Mbeldhja e kryesisë u mbajt në Rebstein të St.Gallenit në zyret e "Presheva Byro" dhe në rend dite, ishin këto pika:
1.Për të pranuarë dy antarë të kryesisë që shprehën dëshirë për t' u aktivizuar në SHHLP
2.Diskutim rreth aktivitetit të deritanishëm
3.Të ndryshme
Në këtë mbledhje ishin prezent: Fazli Musliu, Ferat Rashiti, Shaip Bajrami dhe Nasir Rrustemi si dhe Bejtulla Beluli, pra këta të fundit, shprehën dëshirën e tyre për t`u aktivizu në këtë shoqatë dhe të japin kontributin e tyre. Pasi u konstatua mbledhja në parim me rregulloret e kësaj shoqate, kryesia vendosi, që në baz të statutit, kryesia e SHHLP, zgjerohet nëse dëshirojnë aktivistët të kyçen për të dhënë kontributin e vetë në këtë shoqatë dhe dera jonë thanë kryesia është e hapur gjithmonë dhe ka vendë për aktivista të çështjes kombtare,dhe humanitare.

Nasir Rrustemi, anëtarë i ri i kryesisë vjen nga Maqedonia fshati Reçan i komunës së Gostivarit, është një veprimtar dhe bëmirës i madh ai para të pranishmëve u shpreh: " Duke përcjellur aktivitetin tuaj, që punoni shumë e transparent dhe jeni duke bër punën e mrekullushme për hir të humanitetit, unë si anëtarë i rregullt që jam nga fillimi, vendosa edhe unë të kyçem në kryesinë e SHHLP, për të dhënë kontributin tim edhe më të madh, prandaj, unë njihem me kryetarin z.Fazliun dhe Shaipin, jo më pak se 20 vite dhe kemi bashkëpunuar edhe më herët në bashkimin e sindikatave, që ishte organizuar në ate kohë në Zvicër për ti ndihmuar punëtorët e përjashtuar nga puna në kohën e okupimit të Serbisë.

Ndërsa anëtari tjetër i kryesisë Bejtulla Beluli, i cili vjen nga komuna e Preshevës, ish anëtarë i kryesis dhe ish arkatarë i SHHLP/së, shprehi dëshirë që të aktivizohet prap, duke u shprehur, se mos aktivizimi im në SHHLP po më mungon edhe pse jam me punë shum i zënë, por ky aktivitet më flen në zemër dhe nuk mundem të jetë i qetë, pa u kyçur prap për të dhënë kontributin tim, se SHHLP, është shoqatë transparente dhe e besushme, ajo ndihmon familjet e dëshmorëve, invalidët e luftës, jetimët dhe skamnorët në përgjithsi dhe vepron jo vetëm në Luginë të Preshevës, por edhe më gjerë, prandaj, kjo është arsyeja kryesore që do të jem në mesin tuaj edhe më shumë.

Dhe pas diskutimeve dhe prezentimeve të kandidatëve, kryesia solli vendin dhe i pranoi zyrtarishtë këta dy aktivistë dhe i uroi mirë se ardhje, që të japin kontributin e tyre dhe tani kryesia e SHHLP ka shtatë anëtarë. Në kët mbledhje, u falënderuan të gjithë anëtarët e kryesisë dhe veprimtarët që po japin kontribut si dhe në veçanti u çmua xhamija e Rebsteinit, që na kaloi në konton e SHHLP 2080 sfr dhe kryesia unanimisht, vendosi t`ja dorëzojë një mirënjohje dhe ti falënderoj personalisht kryesin e xhamis, imaminë e kësaj xhamie dhe xhematin e Xhamijës së Rebsteinit.

Kryetari i kësaj shoqate në fund të kësaj mbledhjeje, deklaroi për agjencinë tonë të lajmeve, se shoqata jonë, është me një projekt të mirë dhe duke studiuar në përpikshmëri, që të ndihmohen sa më shumë ato familje që kanë nevojë dhe shpresojmë se do të zgjerohemi me ndihmat tona më të veçanta, por do ti njoftojmë në ditët në vazhdim, se si do shtrihemi me këto ndihma dhe pritet, që do të realizojmë edhe disa takime me bashkëkombas në disa vende të BE-së.

Falënderojmë mediat tona, si kosovaere.ch, presheva.com, medvegjaere.net dhe gazetën ditore Zëri, RTV Presheva, RTV ALDI dhe padyshim edhe TV DIASPORA-RTK, që po i jep hapësirë aktiviteteve tona". Ky takim ishte i përzemërt dhe të gjithë, pra shtatë anëtarët e kryesisë, u betuan, se do të jenë edhe më aktivë./Besnik HEBIBI/St.Gallen

Shpërndarja e ndihmave nga SHHLP deri tash për vitin 2011

 

1.Vjollca Makolli Prishtin 500Fr

2.Irfan Xhaferi Komandat Tigri Komua Gostivarit 700Fr

3.Irfan Xhaferit prap në ushqim 230Fr

4.Shaban Zenunit Kom Hixhës Fshati Merovë Zhelin 230Fr

5.Naserit Rashiti nga Fshati Rainc Komuna Preshevës 200Fr

6.Nji Rast tragjik në Rainc ishte Vajza e të Burgosurit 200Fr

7.Shpërndarja e Fitrave për skamorët jetim 2.000Fr

8.Ka ndrru jet nji veteran i UCPMB-së Shhlp ka ndihmu fam Hajriz Citaku ish luftar i UCPMBS-se zona operative e Bujanocit nga Gjakova paret ja ka dorzu perfaqsusi i shhlp-së 02.10.2011 ka qen në të pame së bashku me OVL dhe Ilasa Ademi ja ka dotzu djalit të Hajrizit në prezencën e shokve në emër të SHHLP-200Fr

Total deri tash 4.260Fr

në Rebstein te Presheva BYRO

Në mbledhje morën pjesë:

Kryetari:Fazli Musliu

Sekretari:Ferat Rashiti

Arkatari:Shaip Bajrami

Antar i kryesis:Nasir Rrustemi

Antar i kryesis:Bejtulla Beluli

Munguanë në mbledhje Nënkryetari Murat Avdiu edhe pse ka qen i informuarë na e konsiderojm se ka mungu pa arsye:

Mungoi edhe antar i kryesis Burhan Jahiu edhe Burhani ka qen i informuar dhe ska lajmru për cfar arsye ska ardhë edhe kët e kosiderojmë pa arsye:

Kryesia i vazhdoj punën dhe mori disa vendime vendosëm që për vitin akademik 2011/2012 ti marim 3 studenta për nga 10 mujë me nga 100Fr mi mbështetë emrat do të konfirmohen së shpejti nga kryesia pasi që të verifikohen këta studenta që së kanë të ardhura shtesë apo ndonji burs tjetër kët e bëjmë për arsye se të marrin ata studentë që me të vërtetë e meritojnë dhe së kanë tjera burime të ndihmave :

gjithashtu diskutuam edhe për ndihmat në kët vit mi shpërnda po data ka mbet e hapur dhe do të vendoset në mbledhjen e ardhshme data dhe sasia e ndihmave për kët vitë,

dhe u falemnderuanë të gjithë antarët,xhamijat,dhe biznesetë,që dhanë kontributin e tyre dha i dhanë mundsi shhlp-së qi ti trokasin në derë shum familjeve në prag të dimrit me rrespekt shhlp:

 

Mbledhje e dy shoqatave nga Lugina e Preshevës

Nji takim i dy shoqatave asaj të Luginës së Preshevës në Gossau dhe Shoqatës Medvegja në Valis takimi u mbajt në Reggensdorf afër Zurichut në lokalin e Asani Konsullting ky takim ishte shum i rëdsishëm për arsye se u vendosën disa veprime të rëndsishme dhe u diskutua për bashkpunim edhe ma të mir në mes dy shoqatave edhe pse bashkëpunimi është shum i mir

TAKIMI I SHHLP DHE OVL ME FAMIJARET E DESHMOREVE Në BANJËN E KLLOKOTIT

Në takim ishin :z.Fazli Musiu Kryetarë i SHHLP/së dhe z.Shaip Bajrami ish kryetarë dhe tani Arkatarë i SHHLP/së nga OVL ishte NASERI sekretar i OVL dhe sekretar i komunës /së Preshevës dhe Eljas Ademi Arkatarë i OVL dhe kordinator i SHHLP për Luginë të Preshevë

Kryesia e ovl na informojë se prindrit e dëshmorëve gjinden në banjën e klokotit te nëna naile dhe vendosëm ti vizitojmë së bashku, kët gjest human e kishte bërë pronari i banjës dhe ja kishte dhuru nga 10 ditë pushim familjarëve të dëshmorëve edhe ne e shfrytëzuam kët vizit dhe biseduam për hallet e shëndetin eprindërve të dëshmorëve dhe ja shpërndamë donacionet që na kanë dhënë bashkatdhetarët

dhe me kët rast prindrit shum u gëzuanë që i vizituam dhe na falemnderuanë për punën që pe bëjmë dhe përkujdesjen e familjeve të dëshmorëve po ne i tham se këto merita ma shum i shkojë atyre që na kanë mundsu juve me ju vizitu që mos të vim duarë that

me shum rrespekt u ndamë që ti takojë prapë shhlp/zvicer.CH Sh.Bajrami

Ambasadori i Paqes Dashnim Hebibi u takua me ish presidentin e Shqipërisë Mejdani

Ambasadori i Paqes Dashnim Hebibi, mbrëmë në Neuenhof të Argaut-Zvicër, realizoi një takim me ish presidentin e Republikës së Shqipërisë, Prof.dr.Rexhep Mejdanin. Në këtë takim miqësorë, z.Hebibi e njoftoi më përsëafërmi për situatën aktuale në trevat shqiptare në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanoc, nga këndi i një intelektuali të pavarur politikisht dhe si mërgimtarë, njëkohësisht bashkëbiseduan për të ardhmen e këtyre trevave dhe kontributin e madh që është duke e dhënë Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës" me qendër në Gosau të St.Gallenit dhe ajo si motër Shoqata Humanitare "Medvegja" me qendër në Valis të Zvicrës, për ndërkombëtarizimin e këtyre trevave para miqëve zviceranë me ndikim në politikën zvicerane. Ish presidenti Mejdani, po qëndron në Zvicër, me ftesë të këshillit organizativ në përkujtim të demonstratave të 1981-ës, pra asaj pranvereje, kur studentët në Kosovë, dridhën themelet e ish Jugosllavisë dhe mu në ate kohë Prof.Mejdani ishte edhe profesorë në Universitetin e Prishtinës. Pas dy manifestimeve që janë mbajtur në Zvicër, në përkujtim të pranverës së 1981-tës, me iniciativë të veprimtarit e njëherit ish të burgosurit politik të 81-ës, z.Riza Demaj, i cili vuajti në burgjet serbe jo më pak se nëntë vite, i përkrahur edhe nga veprimtarët Sejdi Gega, Sylë Muja dhe Bejtullah Tahiri, më 9 prill, pra të shtunën, duke filluar nga ora 18.00 në Sall Bau Banhofstr. 3 në Reinach të Argaut, do të mbahet manifestimi qendror kushtuar pranverës së vitit 1981, atëherë, kur ai brez studentësh, dolën ballë për ballë diktaturës dhe makinerisë shtypëse të ish-Jugosllavisë për liri të drejta dhe shtet të pavarur të Kosovës dhe të drejtat e shqiptarëve në përgjithësi. Në këtë manifestim do të marrin pjesë veprimtarë të shumtë që jetojnë në diasporë, por edhe nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. Me këtë rast, ish presidenti Mejdani i tha z.Hebibi, se këto treva asesi nuk janë në harresë. Bashkimi kombëtarë është në proçes dhe ne si komb jemi në rrugë pozitive. Akoma si popull nuk e kemi si duhet gjendjen. Ne jemi pjesë emancipuese në BE. Ta fuqizojmë zërin tonë drejt qëllimeve tona, por të bashkuar. Kur jemi bashkë i arrijmë aspiratat tona kombëtare, që nuk i kemi ende, pra nuk janë në shenjën përfundimtare. Diaspora shqiptare ka dhënë kontribut të madh dhe po jep edhe kësaj here. Ajo nuk po ndalet. Ne e dijmë se në çfarë situate është Medvegja, Presheva dhe Bujanoci, por nuk duhet të ngutemi, sepse në politikë nuk ka emocione. Gjatë këtij takimi, ishin prezent edhe shumë veprimtarë të tjerë, si Ali Lajçi, Hydajet Hyseni, Bajram Kosumi, Fazli Veliu, Prof.dr.Zymer Neziri, Riza Demaj, Sejdi Gega, Syl Mujaj, Bejtulla Tahiri, Xun Çeta, Bajram Mulaj, Xhevdet Berisha, Sali Sefa zëvendës konzull i Republikës së Kosovës në Cyrih dhe shumë veprimtarë të tjerë. Ambasadori i paqes Dashnim Hebibi, shtrëngoi duart e ish presidentit Mejdani, Ali Lajçit, Bajram Kosumit, Hydajet Hysenit, Fazli Veliut, Riza Demajt etj, në emër të shoqatave humanitare të Kosovës Lindore, pra të "Luginës së Preshevës" dhe të SHH" Medvegja", se këto treva shqiptare nuk do të mbeten të harruara nga Shqipëria dhe Kosova si dhe Maqedonia dhe do të punohet më shumë, që ti jepet hapësirë të rinjëve atje, atyre që po kryejnë studimet dhe nuk po kanë mundësi pune, që të largohen ushtarët e shumtë që janë nëpër malet e Karadakut të Preshevës dhe vërtetë, këto treva të mos jenë gjithmonë si nyje gardiane e pazgjidhur dhe të përbuzur. /Butrint Luma, Argau
Foto, ambasadori i paqes Dashnim Hebibi pas bashkëbisedimit me ish presidentin Mejdani

Kryesia e shhlp e përfundoj aksionin dhe i doli në ndihëm Irfan Xhaferit me 705Fr këto ndihma ishin vullnetare nga kryesia dhe bashkëatdhetarët

Të nderuar pjesëmarrsë të aksionit humanitar për Irfan Xhaferin F.Forin Komuna Gostivarit Ju falemndeojmë që e mbështetë kët aksion dhe jan tubu 705Fr po 5Fr jan tatim i postës kështu që unë Shaip Bajrami dhe Fazli Musliu e vërrtetojmë Transparencën ton më poshtë mundeni ta shihni fletën Origjinale të grumbullimit të mjeteve kështu që sot me 08.03.2011 në ora 10 e bëm trasferimin me wester union dhe  irfan xhaferit ka pranu 478Euro zoti ju shpërbleftë të gjith që e mbështetën kët aksion

 

Ne kem njoftu edhe shoqata tjera po ska pas përkrahje si shoqata "KOSOVA" në Appenzell edhe pse udhëheqsit janë nga Maqedonia po kjo ne të mbes në ndëgjegjen e atyre pse se kanë përkrah ivalidin e luftës:

Vërtetimi me shkrim nga Irfan Xhaferi që i ka pranu 478 Euro

ESELAMU ALEJKUM  TE NDERUAR DHE SHUM TE RESPEKTUAR SHAIP BAJRAMI SI DHE FAZLI MUSLIU  NJE HERIT  ME LEJONI TE JU PERSHENDES DUKE E LUTUR ALLAHUN TE GJITHMESHIRSHEM SE JUVE  BASHKARISHT ME FAMILJEN TUAJ DHE ATA QE KONTRIBUAN PER MU DHE PER FAMILJEN TIME ALLAHU  TJU SHPERBLEN ME XHENET. NJE HERIT JU INFORMOJ SE UN IRFAN XHAFERI NGA FSHATI FORIN KOMUNAE GOSTIVARIT NGA SHOQATA   HUMANUTARE PRESHEVA MEDVEGJA DHE BUJANOVCI  MEDAT 08-03-2011 NEPERMES WESTER UNIONIT KAM PRANUAR  478 EURO TE CILAT ME NEVOITESHIN  PER USHQIM GJITHASHTU PER NZJERJEN E DOKUMENTACIONIT EDHE GJITHASHTU PER HARXHIME RUGE PER NE OPERACION... NJEHERIT E FALIMENDEROJ KET SHOQAT   E LARTEPERMENDUR E CILA  JATSHZAKONISHT ME PLOT  KUPTIM   KUR TE VIJE NE PYETJE  USHTARET E LIRIS MORI PERSIPER TE ME NDIHMON MEGJENESE EDHE NGA DISA SHOGJATA TJERA KA PATUR MUNDSI TE KONTIBOJNE POR  NGA  NDERGJEDJA JO E PASTER NDAJ ATYREVE NJEREZVE NUK ESHT PRANUAR ASHTU SIC DUHET  DHE  ATO SHOQATA ILUS QE SAMESHPEJT PER ATA DO TISHTE  ME SE MIRI GJETI RESPEKTOJ  FAMILJET E DESHMOREVE DHE INVALEDEVE TE LUFTES DHE NE TE ARDHMEN  DISA NGA KETO SHOQATA DUHET TI PERMISOJNE GABIMET E TYRE DHE TE JEN EDHE MESHUM   MA AKTIV KUR DOTEVIJN NE PYETJE   FAMILJET  E DESHMOREVE DHE INVALIDEVE  TE LUFTES,  DISAVE KETYRE SHOQATAVE   QE VETVETEN  E QUAJN SI HUMANIST DHE SI NJERZE AKTIVISTIT   ME TE FORT DHE ME DEASHUR   KETA SHOGJATA TE PUNOJN TA VETEDISOJN DIJEN E VETE FETARE SI DHE ATO KOMBETARE  VLLEZERORE SHGJIPTAR, NJEHERIT UABEJ MEDIJE DISAVE SHOQATAVE SE  DESHMORET E KOMBIT RAN  PER KOMB EDHE PER VATANIN  EGJITH KOMBIT SHQIPTAR  EDHE INVALIDET E LUFTES  DHAN GJYMTIRAT E VETA DUKE SAKRIFIKUAR FAMILJET E VETA PER KOMBIN SHQIPTAR.  I LUS KETO  SHOQATA  KURTEVIJN NE PYKPYTJE USHTARET  QE MOS TI  DALLOJNE   PREJ NGA VIJNE  POR  SHQIPETARE  KUDO QE JEN ATA JAN SHGJIPTAR DHE VLLEZER TE BASHKUAR KAN NJE FLAMUR NJE GJAK  DHE NJE  FES AJO ESHTE ISLAMI PRA PUNONI NE TE MIREN E ISLAMIT DHE MEVEDIJE TE PASTER  NDIHMONI ATYREVE NJEREZEVE ME NEVOJA TE NDRYSHME  ATEHER  PADISHIMT  ALLAHU DOTJET I KNAQUR ME JU DHE ME VEPREN TUAJ KONKRETE. ESELAMU ALEJKUM JU PERSHENDES TE GJITHVE  VLLEZERVE KUDO  QE TE JENI ME RESPEKT IRFAN  XHAFERI ISH KOMANDANT TIGRI GOSTIVAR R_MAQEDONIS

Behxhet Pacolli kryetar i Kosovës

Shoqatat Humanitare Lugina e Preshevës ja uro kët postë të kryetarit dhe ne mendojmë që do të jetë ma mirë në të ardhmen për Kosovën dhe Luginën e Preshevës:

Ne jemi taku për nder të 28 nëntorit Vitin 2010 në zürich me z.Behxhet Pacollin dhe Ferid Aganin në nji pytje nga ne qe e shtroi pytjen Fazlija ai tha se un jom me ju edhe i juji jam po pas tubimit Ferid Agani na tha perse sma bët pytjen mua se unë jam dhëndër i Preshevës po ne deri në atë moment se kem ditur ja tash presim prej politikës së re të kosovës përkrahje ma të madhe si në aspektin politik dhe humanitarë:

SHHLP NDIHËMOI BESA MAKOLLIN ME 500FR

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës U solidarizu me aksionin për ta ndihmu Besa Makollin dhe në koncertin e mbajtur në St.Gallen me 20.02.2011 Në GRAND PALACE morën pjesë Kryetari Fazli Musliu dhe Arkatari Shaip Bajrami dhe në konsultim me kryesin vendosën që vajzës Besa Makolli ti ndahet nji ndihëm prej 500Fr në emër të shoqatë dhe antarsisë, Besës i dëshirojmë shërim sa ma të shpejt e cila gjindet në spitalin e Zürichut dhe të kthehet në familjen e vetë dhe ta vazhdoj jetön normale dhe me kët rast i falemnderojmë të gjithë antarët e shoqatës që janë duke ndihmu dhe vazhdojnë ta mbështesin shoqatën në të ardhmen se jeni në adresë të sakt dhe transparente SHHLP:

Me datë 29.01.2011 U mbajtë mbledhja e kryesis në lokalin e firmës Presheva BYRO në Rebstein:

Në kët mbledhje ishte parapa që ti marim obligimet dhe detyrat që dolën nga kuvendi 08.01.2011 dhe u zyrtarizunë punët e kryesis.

U vendos të punohet edhe ma shum që të rritet antarsija ,po nji herit jemi të hapur për njerzë që dëshirojnë të aktivizohen si antarë të kryesisë me qëllim që të rritet kontributi. I faleminderojmë të gjitha bashëksit fetare në regjion për kontributin e dhënë në shhlp, firmat sponzore shqiptare, individ të dalluar me ndima, antarsinë e gjër dhe mediatë që na kan ndihmu në publikimin e punës së drejtë, transparente të cilen e bëjmë vetëm për hir të rrespektit ndaj atyre familjeve që dhan ma së shumti këta djem të devotshëm qe kërsyen jetën për liri kurse neve mos të na dhimbet njersa dhe mundi që e bëjmë. Kjo është minimumi, ne si bashkëatdhetarë kemi obligim ti mbështesim këto familje në përgjithsi

 

Në mbledhje murën pjesë:

1. Fazli Musliu

2. Murat Avdiu

3. Ferat Rashiti

4. Shaip Bajrami

dhe musafir ishte Kryetari OVL-së: Nagip Bektashi

 

Nagipi na informojë për disa aktvitete që do të miren nga ana e OVL-së dhe prindërve të dëshmorëve për ngritjen e Lapidarit për dëshmorët. Kjo bised ishte me rëndsi dhe ndër kohë Ferati e pyti kryetarin e OVL-së a ka filluar aksioni për grumbullimin e mjeteve kurse Nagipi ju përgjigj se hala kan biseda deri sa të vije te shpallja e aksionit. Ferati tha se vllau i kishte treguar per nji person qe e paska ndalur në rrug dhe i paska kërku ndihmë per Lapidarin, mirëpo vllau Feratit  ju ka përgjegjur se eshtë antarë i shhlp dhe i përkrahi iniciativat që mer vetëm shhlp se është shoqatë e besueshme dhe transparente. Kët person se kishte njohur, në kët bised prap u kyç Nagipi kryetari i OVL dhe tha se mos ju jepni pare njerëzve të pa autorizuarë se ende ska aksion me kët po dëshmohet se individi ka ndëgju për kët iniciativ dhe ka dalur që të përfitoj personalishtë. Ne u përshëndetëm me Nagipin se ishte bër gati për udhtim.

 

Shhlp/ Zvicër dhe ju përshëndesim ku do që jeni Bashkëatdhetarë.

Shum flm. për përgjigjen tuaj kurajuese, unë që nga ky muaj do të jem 
antar i rregullt me 50 Fr. në muaj. "Einzahlungsscheine" ma merr 
mendja se nuk ka nevoj sepse ju keni publikuar në mënyrën më 
fenomenale konton tuaj. Është e padiskutuar që unë pa asnjë obligim do 
të bëj përpjekje në rrethin tim, ashtu si e kam bër gjatë tre 
Luftërave të fundit, për kontribut direkt në fondin tuaj unë jam në 
gjendje tja u shpjegoj të gjithve si funksionon online.
Puna po shihet që ju jeni të sinqertë dhe unë kam besiminin e plotë.
Lavdi dëshmorëve të kombit dhe ju uroj suksese.

...bashkëfshatarët e mi të Ladorishtit e din dhe e kanë përjetuar në 
palcën e tyre ç`do të thot të rritesh jetim dhe me skamje... Në 
Tetorin vitit 1944 Nazifashizmi gjerman me kolaboracion të vendorëve e 
bëjn masakrën më të madhe të rajonit në fshatin ton Ladorisht. 
Masakrojnë dhunojnë gra fëmij burra dhe pleqë, në shifër më se 
115-veta. Mbetën shum familje pa të parët e tyre në kushte më 
tëvështira makabre për mbijetesë. Ai llahtar sot e kësaj dite nuk 
harrohet. Dhe fatkeqësisht politikisht ka mbetur e fshehur më e keqja 
edhe nga Lidershipat Shqiptarë. Në shkurtin e vitit 2009 ne të rijnt e 
këtij Fshati që jetojmë dhe punojmë në zvicër, në mënyrën e pamvarur 
-neutrale në bashkëbunim me të gjithë e ngritëm iniciativën për të 
meremtuar vendin e masakrës dhe për të ngritur një Lapidar të kohës 
dhe kombëtar. Edhe pse shteti me bashkëpuntorët dhe politikanët tan 
nuk ishin dakord ne ja dolëm në qosh e financuam me gurbetçarët. 
Propos kësaj i hym edhe hulumtimeve. Për ta gjetur të vërtetën pse ju 
bë kjo një fshati Shqiptarë. Pas 66-viteve jemi duke nxjerr aktorin 
para drejtësis. Për këtë rast tani po zien evropa. Edhe ata vet 
shprehin indinjatë për vënesën politike. Në vitin 2012 pritet që ne 
Grupi Hulumtues të bëjm takim deri me Bundeskanzelaren të Gjermanis...

Prandaj dhe mbështetja jonë në fondin tuaj nuk do të mungojë.

Me nderime dhe respekt

Jeton Lleshi


Quoting shhlp <shhlp.2006@hotmail.com>:

>
> Zoti të shpërbleft për fjalët tua dhe ndihmën edhe neve persona si 
> ju na shtyn me punu edhe ma shum edhe nji herit falemnderit arkatari 
> Shaip Bajrami ne tash e kemi adresën tuj dhe do të kontaktojmë 
> rrespekt se pak po ka njerëz si ju që i vret ndërgjegja për famijet 
> e dëshmorëve invalidët e luftës dhe fëmit jetim na jemi shum 
> transparent dhe çdo pages e ndihëm regjistrohet dhe publikohet në 
> faqen ton që un e administroj :www.shhlp.com
> nëse ki nevoj për fletpagesa më lajmro me email ti dërgojm me post:
> --------------------------------------------------
> From: <info@pro-ladorisht.org>
> Sent: Thursday, January 20, 2011 5:16 PM
> To: <shhlp.2006@hotmail.com>
> Subject: Kërkesë për Antarësim
>
>> Bashkëatdhetar të nderuar
>>
>> Më datën e 19. Janarit 2011 me kujdes të veçantë e përcolla prog. 
>> dukumenntarin tuaj në RTK. Më bëri përshtypje shum të madhe puna 
>> juaj. Aferim! Fill pas përfundimit të programit e bëra online një 
>> pagesë  prej 100 Fr.!!!!
>> Unë quhem:
>>
>> Jeton LLeshi
>> Bergstrasse 1
>> 8117 Fällanden
>> info@pro-Ladorisht.org
>> 076 264 29 36
>>
>> I lindur në vitin 1976, në Fsh. ladorisht, Komuna e Strugës.
>>
>> Jetoj dhe punoj që nga viti i 91- në Zvicër me familjen. Me 
>> kënaqësi e bëj këtë kërkesë sepse kam bindjen teme të thellë që ata 
>> meritojnë më shum se kaq  edhe pse jam nga nga Struga e ndjejë 
>> Preshevën (gjithë  tokën Shqiptare) si vendin tim, kështu ma do 
>> xhani.
>>
>> Mundësit e mia financiare ma lejojnë që unë të kontriboj në Fondin  
>> tuaj vullnetarisht kuptohet me 50. Fr. në muaj.
>>
>> Me nderime dhe respekt
>>
>> Jeton

 
 

Betalningstyp och pris

Betalningens referens 1110125654498
Betalningstyp Internationell betalning
Betalningssätt Internetbanken
Bankens pris SEK 50,00
Konto för bankens pris SEK 8313-9,993 403 960-4
Mottagande banks kostnad betalas av Mottagaren

Betalningsuppgifter

Betalningsdatum 2011-01-25
Valuta CHF
Belopp i vald valuta CHF 70,00
Kurs 696,3578
Motvärde SEK 487,45
Konto för betalning SEK 8313-9,993 403 960-4

Betalningsmottagare

Mottagarens namn och adress HUMANITÄRER VEREIN LUGINA E PRESHE.
HUMANITÄRER VEREIN
LUGINA E PRESHEVES
GOSSAU SG
IBAN CH22 0900 0000 8511 2906 3
Bank POFICHBE
Land SCHWEIZ

Meddelande

Meddelande till mottagaren ANTARSIA PëR 2011
DHE TARIFA E BANKëS
TUAJ/ QERIM MAKSUDI
PRESHEVë/SUEDI
Godkänd av  
QERIM MAKSUDI
 

Information

Uppgifter om en internationell betalning finns tillgänglig i internetbanken 18 månader efter betalningsdatum.

Uppgifter om historisk internationell betalning

  • QERIM MAKSUDI
  •  

Betalningstyp och pris

Betalningens referens

1110125654498

Betalningstyp

Internationell betalning

Betalningssätt

Internetbanken

Bankens pris

SEK 50,00

Konto för bankens pris

SEK 8313-9,993 403 960-4

Mottagande banks kostnad betalas av

Mottagaren

Betalningsuppgifter

Betalningsdatum

2011-01-25

Valuta

CHF

Belopp i vald valuta

CHF 70,00

Kurs

696,3578

Motvärde

SEK 487,45

Konto för betalning

SEK 8313-9,993 403 960-4

Betalningsmottagare

Mottagarens namn och adress

HUMANITÄRER VEREIN LUGINA E PRESHE.

HUMANITÄRER VEREIN

LUGINA E PRESHEVES

GOSSAU SG

IBAN

CH22 0900 0000 8511 2906 3

Bank

POFICHBE

Land

SCHWEIZ

Meddelande

Meddelande till mottagaren

ANTARSIA PËR 2011

DHE TARIFA E BANKËS

TUAJ/ QERIM MAKSUDI

PRESHEVË/SUEDI

Godkänd av

 

QERIM MAKSUDI

Formulärets överkant

Formulärets nederkant

 

Information

Uppgifter om en internationell betalning finns tillgänglig i internetbanken 18 månader efter betalningsdatum.

© Swedbank AB (publ)

Te dashur vellezer

Ne emrin e kryesise se Qendres Humanitare ne Presheve, ne emrin tim personal dhe ne emer te gjithe jetimeve ne Lugine te Presheves, perzemersisht ju pershendesim, ju deshirojme shendet dhe sukses ne jete juve dhe familjeve tuaja.
   Ju falenderojme nga zemra per ndihmen qe po na ofroni vite me radhe, e qe vetem tri vitet ndihma juaj kap shifren prej 11.150 fr. Te holla keto qe per festat e Bajramit i jipen familjeve qe kujdesen per femijet jetim ne komunen e Presheves dhe Bujanovcit.
   Ju te nderuar, jeni te vetmit ne diaspore qe na ndihmoni. Keta femije ketu, ne keto troje te Lugines se Presheves, mbeten pa me te dashurit e tyre (prinderit), si filiza te njome, ne moshen kur me se shumti u duhej dashuria, perkrahja dhe ndihma e prindit, mbeten ne kohrat me te veshitra.
   Perkrahja dhe ndihma juaj per keta femije ua lehteson brengat, sepse jeta vazhdon me ose pa prinderit, e keta femije iu dorezuan meshires, dhe fatit, e ne me ndihmen tuaj po i japim pak drite ne jete, sa per t'i treguar se nuk do t'i leme qe ata te rriten si te pashprese. Si per te gjithe ne, ashtu edhe per femijet jetime jeta eshte nje lufte, dhe kur kjo lufte fitohet, jeta behet me e bukur.
   Sot, ne keto kohra te veshtira, ka dhe njerz te mire si ju qe punojne dhe kontribojne qe te tjeret, si te varferit dhe femijet jetime te jetojne. Ne jemi te bindur se sakrifica juaj do t'ju kthehet, mos ne kete bote, ne tjetren secili prej jush do te shperblehet.
   E lusim All-llahun qe te jeni shendosh e mire, te jetoni te lumtur me familjet e juaja, te vini ne pushime ne kete toke tuajen qe ne pamje duket e varfur, por qe ne shpirte eshte e pasur, dhe shume krenare qe ka bije si ju.
   Zoti qofte me ju.


Me rrespekt.                                                  Kryetari i Shoqates Humanitare ne Presheve
                                                                                                           Ridvan Agushi


Hotmail: Trusted email with Microsoft’s powerful SPAM protection. Sign up now.

PostHeaderIcon

SHHLP – Zvicër ndërtoi edhe një shtëpi të re

Bujanoc,22 Gusht 2010(medvegja.net)

Me rastin e pushimeve verore, kur edhe shumica e bashkatdhetarëve tanë gjenden në atdhe, kryesia e shoqatës Lugina e Preshevës, në mirëkuptim me të gjithë anëtarët e saj dhe të gjithë ata vullnetmirë që po japin ndihmat e tyre drejt shoqatës sonë, rrumbullaksoi edhe një sukses të madh, duke ndërtuar komplet edhe një shtëpi në Muhoc të Bujanocit dhe mu për këtë arsye, u mblodhën më 30 korrik nga Presheva, Bujanoci, Medvegja dhe Diaspora, drejt Muhocit, drejt konakut të familjes Hajrullahu gjashtë anëtarëshe, të cilët më herët e kishin një gjendje të mjerueshme banimi, me shtëpi të vjetër dhe thuajse gati të rrënuar.

Me këtë rast, iu dorëzuan zyrtarisht çelësat e shtëpisë kësaj familjeje. Me ato pak ditë pushimi që i kanë aktivistët e shoqatës Lugina e Preshevës, në vend se të çmallen me familjet e tyre e me farefisin, ata nuk po i ndalen jetës së humanitetit. Rruga drejt këtij fshati të komunës së Bujanocit, Muhoc për këta veprimtarë ishte shumë e largët në kuptimin emocional, sepse dëshironin që të mbërrinin sa më shpejt dhe t’ia dorëzojnë çelësat kësaj familjeje, që ta gëzojnë sa më shpejt këtë familje.

Ashtu edhe ndodhi, me të arritur në Muhoc e kuptonin se do të ketë emocione tek të gjithë vullnetmirët, por më së shumti për familjen gjashtë anëtarëshe. Ishin mbledhur një numër i konsiderueshëm i bashkëkombasve për të përcjellur këtë ngjarje bëmirësie, që bashkatdhetarët nuk po ndalen së vepruari.
Fjalën hyrëse të kësaj ceremonie e hapi kryetari i Bashkësisë lokale të Muhocit Z. Ramizi, ku pasi përshëndeti të pranishmit dhe i falënderoi të gjithë ata që kontribuan për ta ndihmuar këtë familje, por në veçanti falënderimet ishin të drejtuara te SHHLP-Zvicër, pasi kjo shoqatë humanitare ishte sponzori kryesor.
Fjala përshëndetëse në vazhdim iu dha edhe nënkryetarit të SHHLP z.Fazli Musliut, i cili njihet jo vetëm në diasporë, por në të gjitha hapësirat shqiptare, si veprimtar i dalluar, i cili nuk dorëzohet asnjëherë dhe gjithmonë shpirti i tij është për të ndihmuar atje ku ka vërtetë nevojë.

Veprimtari Fazli Musliu, njëherit xhaxhai i dëshmorit të komandantit të njësitit Mitat Musliut, me emocione të kuptueshme, përshëndeti fillimisht, në emër të të gjithë kryesisë së shoqatës “Lugina e Preshevës” me seli në Gossau të St.Gallenit Zvicër, pastaj në emër të anëtarësisë së gjerë, në emër të të gjithë atyre që kanë dhënë ndihmën e tyre si dhe falënderoi bashkësitë islame shqiptare që veprojnë në Zvicër e që bashkëpunojnë me ne, që gjithmonë po kontribuojnë dhe po janë afër nesh.
Të gjithëve perendia ua shpërbleftë me të mira.Z.Musliu, nuk harroi për ti përshëndetur edhe mediat vizuele, elektronike dhe ato të shkruara që veprojnë në diasporë e luginë, si Televizion Diaspora në kuadër të RTK-së me producentin e saj Esat Husaj, agjencinë e lajmeve kosovaere.ch që drejtohet nga Albanian Media Center me editor Dashnim Hebibi, gazetën ditore Zëri, gazetën ditore “Bota sot”, presheva com,medvegja.net si dhe shoqatën si motër “Medvegja” me qendër në Fully të Valisit-Zvicër, e cila gjithmonë ka qenë afër nesh.

Në vend se ne ti ndihmojmë kësj shoqate duke ditur se si është gjendja në Medvegjë, ata po na ndihmojnë ne, por ne do të jemi gjithmonë afër tyre në çfarëdo situate dhe apsolutisht nuk mundem pa e përmendur edhe humanistin e madh, pra kryetarin e kësaj shoqate z.Zenel Nezirin, të cilit gjithmonë i dhemb zemra edhe për Preshevë, ai na ka thënë, se bukën do ta ndajmë për gjysëm, ne si shoqata, e partitë nuk po i shikojmë, sepse ne jemi të pavarur dhe veprojmë nga ndihmat e bashkatdhetarëve.

Me disa fjalë z.Musliu, vazhdoi duke përmendur edhe falënderuar edhe Shoqatën “Sali Çeku” në Gjermani, e cila gjithashtu është në sofrën tonë të ndihmave dhe shoqata tjera që veprojnë në diasporë. Shoqata jonë humanitare nuk do të ndalet asnjëherë, sepse ne kemi një numër të madh të bëmirësve dhe ata japin ndihmat e tyre dhe ne dërgojmë aty ku ka nevojë, i studiojmë shumë mirë, që të mos përbuzet as një euro, sepse janë të holla nga djersa e bashkatdhetarëve tanë.
Mundet edhe të mos i pëlqej dikujt këndej apo andej puna jonë, por ne jemi shumë të kujdesshëm dhe kështu do të vazhdojmë, i falënderojë të gjithë ata që kanë ndihmuar dhe që po ndihmojnë. Mirë do ishte që edhe këndej, këtu në atdhe të shikohet, e të ndihmohet në mes veti, psh ndihma duhet të vijnë nga Bujanoci dhe vetë Presheva, sepse nëse ndihmohemi nëmes veti edhe të varfër nuk do të kemi.

Të mos kënaqemi me ata që nuk kanë, por ta respektojmë dhe ti ndihmojmë. Komunat tona kanë shumë të varfër, prandaj duhet ndihmuar.Familjes Hajrullahu i dëshirojmë jetë të gjatë dhe të lumtur, ta gëzojnë këtë shtëpi bashkë me miqtë e tyre.

Gjithashtu i pranishëm në këtë takim, ishte edhe kryetari i shoqatës “Medvegja” me seli në Fuly të Valisit Zvicër, z. Zenel Nezirit, ku i përshëndeti të pranishmit dhe e përshëndeti SHHLP-Zvicër, e cila tha ai ndër të tjera: “Kjo shoqatë edhe pse nuk ka më shumë se katër vite jetë humaniteti nën ombrellën e kësaj shoqate, brenda saj, ka shumë veprimtarë të vjetër me përvojë dhe zemër të madhe që nuk po ndalen dhe i lumtë që nuk po ndalen.

Shoqata jonë, jemi bashkë me këtë shoqatë si motër dhe do të qëndrojmë të fortë edhe në situata tjera, duke shpresuar, se edhe në të ardhmen do të veprojmë kështu siç jemi duke punuar. Edhe ne ishim në kontakte të vazhdueshme me punën që bënte kjo shoqatë dhe jemi, prandaj, do të jemi afër përgjithmonë.Me këtë rast edhe ne po solidarizohemi me familjen Hajrullahu me 500 Franga Zvicerane, donacion i shoqatës sonë. I lumtë për këtë punë që kanë bërë.

Përpos bashkatdhetarëve nga Zvicra, në këtë ditë të çmuar, mori pjesë edhe kryetari i nëndegës së SHHLP për Belgjikë, z.Suat Shabani, ku participuan në këtë projekt humanitar me 300 Euro. Edhe z.Shabani përshëndeti të pranishmit dhe i njoftoi të pranishmit, se SHHLP po gjenë mirëkuptim tek të gjithë bashkatdhetarët edhe në Belgjikë, sepse po shihet puna e aktivistëve të kësaj shoqate humanitare, duke vepruar ferë dhe me gjithë shpirtë.

Në këtë ditë bëmirësie, ishte i ftuar edhe babai i dëshmorit Agim Elshanit, z.Elmi Elshani nga Malisheva e Kosovës, por nuk mundi të jetë në mesin tonë, për arsye objektive. Çelësat e shtëpisë së re, i dorëzuan Ferat Rashiti sekretar i SHHLP-së, si dhe Shefket Ibishi arkatar i OVL-së Bujanoc. Z.Ibishi përshëndeti të gjithë të pranishmit dhe falënderoi të gjithë ata që kanë kontribuar në këtë drejtim. Me të marrur çelësat e shtëpisë, nuk munguan edhe emocionet tek kryefamiljari dhe tek të gjithë të pranishmit.

Ky objekt për hirë të korrektësisë tek opinioni i gjerë, po ju informojmë na thotë ndër të tjera z.Fazliu, ka kushtuar 11’615 Euro, plus objekti i dytë i Ramizit kryetarit të Bashkësisë Lokale, pasi ishte pjesmarrës i luftës në aradhat e UÇPMB-së, i cili ishte duke jetuar me një dhomë me kushte të rënda, i ndihmuam ne si SHHLP me rregullimin e një dhome dhe koridorin, ku na kushtoi 600 Euro, pra gjithsej nga SHHLP janë dorëzuar për dy objektet 11’715 EURO, kurse Baci Shefket, ka tubuar gjithsej me ato të komunës që dha 1500 EURO, pra kishte tubuar 5134 EURO, kështu që të dy objektet kanë kushtuar 16’849 Euro.

Të nderuar bashkëatdhetarë dit ma parë nënkryetari Fazli Musliu i shoqruar nga arkatari i OVL në Bujanoc Shefket Ibishi e vizitoi Familjen Hajrullahu dhe e inspektun punën rreth ndërrtimit të shtëpisë dhe u informuan drejtpërsëdrejti nga kryetari i bashksis lokale të Muhocit dhe nji herit përgjegjs për kët projekt tash jan tu u kry punët finale po ka nevoj ende për mjete edhe nji her i falemnderojmë të gjith ata persona që kanë mbështet kët projekt humanitar,po kem kritika për malsin e bujanocit dhe bashkëatdhetarët e Muhocit që jan në zvicër se së jan përgjegjur këtij aksioni edhe pse disa i njohim personalisht në St.Gallen dhe kem i kem njoftu ata nuk jan lajmru as interesu për bashkëfshatarin e vet po si do qoftë shhlp është serioze dhe e mban fjalën e vet po në të ardhmen do të mendojmë mir se a do të vazhdojmë me këso projekte është ??????se shhlp kontribon aq sa e mbështesin bashkëatdhetarët me rrespekt kryesia e SHHLP Zvicër:

Vitin 2009 me sukses i SHHLP dhe falenderon RTK programin e Diasporës dhe të gjitha mediat që kanë përcjell punën e SHHLP gjat vitit 2009

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës", me seli në Gosau të St-Gallenit-Zvicër, mbrëmë në Arbon të kantonit Turgau, mbajti një konferencë për mediat e shkruara dhe ato elektronike, që veprojnë në diasporë, ku kryesia e kësaj shoqate, në pika të shkurtërta, i njoftoi mediat, për punën modeste që e kanë bërë gjatë vitit 2009.
Si gjithmonë edhe kësaj radhe, kryesia e shoqatës, me një modesti të veçantë, ishin mbledhur nga katër anët e Zvicrës, për t´u përshëndetur në mes veti dhe për t'i informuar mediat me punën që kanë bërë në aspekt të pastërt humanitarë.
...shtyp këtu per të lexuar tekstin deri në fund...


Kuvendi i parë zgjedhor i SH.H “LUGINA E PRESHEVËS”.

Rebstein, 15.11.2008
              
Sot me datën  15.11.2008  në Rebstein te Zvicrës u mbajt Kuvendi i parë zgjedhor i shoqatës humanitare “LUGINA E PRESHEVËS”.
...për të lexuar artikullin shtype linkun...

__________________________________________________________________________

 

Me datë 10.09.2010 Rebstein Presheva BYRO

 

Kryetari i Shoqatës Humanitare të LUGINËS SË PRESHEVËS Në Zvicër z.Shaip Bajrami dhe z. Ferat Rashiti Sekretarë e pritën Kryetarin e OVL nga Presheva z.Nagip Bekteshin në nji takim pune dhe me kët rast biseduanë për situatën në vendlindje në aspektin humanitarë dhe bashkpunim  në të ardhmen edhe pse bashkpunimi është i shkëlqyshëm dhe në të ardhmen do të vazhdoj  , SHHLP qe 4 vite ndihmon  në aspektin humanitarë po u njoftua me hallet e OVL nga dora e parë z.Nagipi pasi që e falemnderoi SHHLP për punën që është duke bërë dhe njiherit apelojë që bashkatëdhetarët ta mbështesin finaciarishtë  dhe të antarsohen në kët shoqatë masovikisht për arsye se kjo shoqat të gjitha mjetet i shpërndan çdo her në kordinim me OVL: dhe z.Bajrami tha mes qerash ne ndihmojmë aq sa na mbështesi bashkëatdhetarët . Ne kem rrespekt për ndihmat e deri tashme në SHHLP po ende ka nevoj shum vendi jonë:

U dorzuan çelsat familjes Hajrullahu në Muhoc me 30.07.2010 dhe me kët rast i falemnserojmë të gjith donatorët që e mundsuan kët familje 6 antarshe që ta pres dimrin me kulm të sigut:

Mbledhje rregullt e kryesis /së SHHLP Zvicër

 

29.05.2010 Rebstein Presheva BYRO

 

Sot në ora 18.h në mbledhje murën pjesë Kryetari Shaip Bajrami,Nënkryetari Fazli Musliu,Sekretari Ferat Rashiti, Arkatari Bejtulla Beluli,dhe antari kryesis Murat Avdiu

Para se të fillonte mbledhja kryetari e propozoi arkatarin që ta mbajë procesvebalin e mbledhjes dhe pastaj u caktu rendi ditës:

1.Informimi rreth projektit të familjes së Kadri Hajrullahu në Muhoc komuna Bujanocit

 

 Për projektin e shtëpisë së familjes Hajrullahu kryesia i falemnderon të gjithë antarët dhe donatorët e biznismenët dhe sponzorët që kanë dhënë kontributin rreth këtij projekti mirpo për nji projektë të till nevoitet angazhim i madh i të gjith neve dhe kem nevojë ende për ndihma.

Ju të nderuarë bashkëatdhetarë jeni të informuarë se deri tashë me ndihmat e juaja është kry shum punë po tash mbetet punimet finale dhe këto kërkojnë ende mjete me të vërrtet shhlp ka marë përgjegjsi për kët projekt deri sa të përfundoj ne kem aq sa na mbështetin bashkatëdhetarët po nji gjë e keni të sigurt se jemi tranparent dhe ndihma juj është e sigurt dhe së keqëpërdoret kët ju garantojmë se punojmë për hir të A/LLAHUT :

Dhe me kët rast i apelojmë :Të gjith bashkëatdhetarëve mrenda dhe jashtë që ta mbështesin kët projekt shum jetik për kët familje në fjalë dhe mos ndëgjoni dezinformata që po qarkullojë në vendlidje se Shhlp ka mjete ne kem antarsi 30Fr në vitë po me qen krejtë antarë mir kishte qen,në bledhjen e kryesis kryetari e thirri në telefon arkatarin e OVL Shefket Ibishin dhe u informua kryesia drejtë përsëdrejti me rrjedhat e projektit si pas bacit Shefket për përfundimin e projektit nevojitet edhe rreth 3.500 der 4.000Euro

Dhe shpresojmë dhe besojmë që ky projekt do të përfundojë me sukses

Ne kem persona që janë lajmru edhe nga çikago e amerikës ky është nji person bashkëatdhetarë që ka dhën 100dollar dhe nji nga Suedia 100Euro un shaip bajrami kam folur në media në vendlidje se shoqata jonë është mir e organizuarë dhe transparent dhe si shembull kam marr këta dy raste se sot nuk ka nevoj me shku der më der në kohën e kopjuterizmit dhe këto informata i marin disa njerz dhe dalin dezinformojnë në vendlindje për ta pengu projektin ne kem rrespekt shum për këta dy bashkatdhetarë dhe të gjthë tjerët që e mbështetën kët projekt dhe nji herit i ftojmë të vazhdoni ta mbështetni shhlp se është e vetjma shoqatë ma e organizuarë në diasporë që mbështetë Familjet e Dëshmorëve ,Invalidët e luftës ,fëmit jetim ,dhe skamnorët në përgjithsi:e falenderojmë edhe Studio IKS Drejtorin Bardhyl Veselin për Grafikimin e maicave të shhlp

Dhe shfrytzon rastin  kryesia që ti falemnderon të gjitha mjetet e informimit të shkruara elektronike dhe vizuale që kanë përcjell veprimtarinë e SHHLP:

Rebstein 29.05.2010

U mbajt Akademi përkujtimore për dëshmorët e UÇPMB-së


2010-05-18 - 01:49:38

U mbajt Akademi përkujtimore për dëshmorët e UÇPMB-së


Tübach-St.Gallen 17 maj/ Zvicra, ky shtet mik i kombit tonë, me zemërgjerësinë, zemërbutësinë

e zemërhumanitetin e saj të pazakontë, po ua mundësonë bashkathetarëve tanë, që të freskojnë zemrat edhe  në përkujtimore të dëshmorëve, të djemëve më të mirë që dhanë jetën, duke luftuar një robëri, duke luftuar padrejtësinë dhe për të ndaluar gjërat më të liga që mund ti bëjë një regjim. Prandaj edhe sivjet, ditë më parë, e konkretisht, më 16 maj, ditë e diele, Tübachu i St.Gallenit, një qytetëz e vogël e Zvicrës, si asnjëherë më parë, pati nderin të pres me qindra bashkatdhetarë shqiptarë të të gjitha trevave shqiptare, familjarë të dëshmorëve, ish komandant të luftës, ish luftëtarë të lirisë, invalidë të luftës, veprimtarë të kauzës kombëtare dhe mërgimtarë të shumtë, që kishin ardhur nga katër anët e Zvicrës, Francës, Gjermanisë, Belgjikës dhe nga Presheva, Bujanoci e Medvegja, për ti përkujtuar sa më madhërisht e me shpirt, 28 dëshmorët e UÇPMB-së, që dhanë jetën për liri e demokraci.

Si edhe viteve që kanë kaluar, jo më pak se një dekadë me radhë, bashkatdhetarët tanë, me aq mundësi sa patën, nëpër salla të ndryshme të këtij shteti mik, e të ndihmuar nga fëmijët mërgimtarë, që janë protagonistët kryesorë të manifestimeve, me programin e mrekullueshëm që prezentojnë, me këngë, pjesë teatrale dhe recitime, kushtuar dëshmorëve të kombit, i përkujtuan dhe po i përkujtojnë edhe sot e kësaj dite dëshmorët.

Siç është i informuar i gjithë opinioni i gjerë, bashkatdhetarët e Kosovës Lindore që jetojnë dhe veprojnë në Zvicër, janë unik mes veti në punë të mëdha, kështu, që dy shoqatat humanitare që veprojnë në Zvicër, si SHH "Medvegja" me seli në Fuly-Valis, si dhe SHH "Lugina e Preshevës" me seli në Gosau të St.Gallenit, të ndihmuar edhe nga Fondi Humanitar i Kosovës Lindore, e Lidhja e mërgimtarëve nga Tërnoci, unanimisht, patën rë dakord, që të zgjedhin një kryesi, për ti mbajtur Akademitë përkujtimore dhe kështu suksesi i organizimit nuk po mungon. E diela, ishte ditë përkujtimi, në sytë e të gjithë bashkatdhetarëve shihej një mall dhe në anën tjetër një krenari, i afroheshin sallës me familjet e tyre, për të nderuar dëshmorët.

Në këtë Akademi përkujtimore, që është edhe dhjetë vjetori i daljes në skenë të UÇPMB-së, kishin ardhur musafirë nga Kosova Lindore, si prof. Rexhep Abazi një veprimtar i dalluar i Medvegjës dhe më gjerë, babai dhe nëna e dëshmorit të UÇPMB-së, komandantit të njësitit Mitat Musliut, z.Haxhi Skenderi nga fshati Strezoc komuna e Preshevës, përfaqësues të mediave të shkruara dhe atyre elektronike, që kësaj radhe dominonin mediat nga Bujanoci. Këshilli organizativ kishte punuar shumë, sa që kur e shikonim skenën, mendonim, se mos jemi në Tiranë, Shkodër, Prishtinë, apo Tetovë, duke aluduar në ate, se ke ndihmë nga institucionet, por ky këshill organizativ me ndihmën e tyre morale e shpirtërore, kishin punuar shumë, që programi të jetë në nivelin e duhur.

Fillimi i programit

Ashtu, siç ishte paralajmëruar fillimi i programit në orën 14.00, nuk filloi, arsyeja kryesore ishte, jo se nuk ishin gati organizatorët, por me që koha ishte me shi dhe shumë bashkatdhetarë vinin rrugës, unanimisht këshilli organizativ për 40 min e voni fillimin e programit, por të gjithë mezi pritnin të fillojë, duke ditur, se do të shohin një program të pasur. Perdet e hapjes së programit, të kësaj Akademi të dhjetë me radhë, musafirët e shumtë që ishin prezent, u mishëruan menjëherë me intonimin e hymnit kombëtarë, kënduar nga kori i nxënësve të shkollës së muzikës "Jehona"-Rorschah (SG), duke vazhduar më pas edhe  me këngën "Era po çon lajme", ku nga të pranishmit u duartrokit. 28 dëshmorët, me foto të shkëlqyera, në mes komandanti legjendar Adem Jashari, aty afër edhe kryeheroi Skënderbeu, të jepnin më shumë emocione dhe sa herë që e shikoja edhe unë si gazetarë flamurin, i shihja të gjithë dëshmorët e kombit në flamurin kuq e zi dhe shqiponjën dykrenore.

Ishte paraparë që të moderojë një moderatre, por në momentet e fundit, moderatorja nuk mundi të jetë në skenë, sepse kishte emocione të shumta, ku nuk i munguan edhe lotët prapa skenës, kur e dinte se në këtë sallë, janë edhe familjarë të dëshmorëve dhe dhimbja nuk e lejoi që të jetë në skenë. Nga organizatorët, aty për aty, u vendos, që të jetë drejtues i programit, editori i Qendrës Mediale Shqiptare në Botë, publicisti Dashnim Hebibi, duke ditur dhe duke besuar në përvojën e tij që e ka edhe në botën e moderimit. Z.Hebibit, iu ishte afruar edhe më herët që të moderojë, por kishte dashur, që ti ofrojë talentëve të rinjë dhe të zbulojmë moderatorë të tjerë, por sido që jetë, filloi programi me plot emocione.

Moderatori pasi i përshëndeti në emrin e tij personal, të organizatorëve dhe në emër të AMC (ALBANIAN MEDIA CENTER), familjet e dëshmorëve që kanë ardhur enkas nga Kosova Lindore, e në këtë rast prindërit e dëshmorit Mitat Musliu etj, familjarë të tjerë të dëshmorëve që ishin prezentë, invalidët e luftës, ish luftëtarët, veprimtarët, përfaqësues të mediave, si TV DIASPORA-RTK, të nderuararin prof.Rexhep Abazi i cili kishte ardhur enkas nga Medvegja dhe bashkatdhetarë të pranishëm. Z.Hebibi, i ftoi të pranishmit me një  minutë heshtje, që ti nderojmë dëshmorët e UçPMB-së dhe të gjithë dëshmorët e kombit.

Më pastaj, fjala përshëndetëse apo e mirëseardhjes, iu dha kryesuesit të Akademisë Përkujtimore, arsimtarit të muzikës, z.Murat Avdiut, i cili përshëndeti familjarët e dëshmorëve, komandantin Shefket Hasani, veprimtarë të shumtë, përfaqësuesit e mediave dhe të gjithë bashkatdhetarët. Me dalje në skenë të ish komandantit të parë të UÇPMB-së z.Shefket Hasanit, emocionet tek të pranishmit u shtuan, kur z.Hasani, u përkul para fotove të dëshmorëve. Z.Hasani, evokoi në pika të shkurtërta duke patur parasysh edhe kohën që e kishte në dispozicion, duke përshëndetur familjarët e dëshmorëve, që ishin prezent dhe z.Haxhi Skenderin babin e dëshmorit Mitat Musliu që kishte ardhur enkas nga Strezoca e Preshevës, në këtë Akademi. Z.Hasani, falënderoi edhe mediat që po e përcjellin këtë Akademi Përkujtimore.

Ndër të tjera z.Hasani tha: "Të mos i harrojmë dëshmorët, ti nderojmë edhe më shumë familjarët e dëshmorëve, jetimat, invalidët e luftës, sepse ti nderosh familjet e dëshmorëve, ke nderuar veten dhe të ardhmen tuan të sigurt. Amaneti i dëshmorëve sigurisht se një ditë do të shkojë në vend. Lavdi i qoftë të gjithë dëshmorëve të kombit".

Nxënësit e shkollës së muzikës "Jehona", parakaluan me marshin e UÇPMB-së në skenë, ku të gjithë që ishin prezent, u mahnitën me paraqitjen e fëmijëve, ku ishin të veshur me uniformë të çlirimtarit dhe mbanin në dorë flamurin kombëtarë.

Editori i Qendrës Mediale Shqiptare në botë, me qendër në Cyrih, si dhe bashkëorganizator i tubimeve të ndryshme me karakter humanitare e kombëtar, z.Dashnim HEBIBI lexoi referatin e UÇPMB-së, përgatitur nga Këshilli organizativ, ku me një interesim të madh u përcoll nga të pranishmit dhe u lexuan emrat e të gjithë dëshmorëve, duke iu afruar secilës foto afër.  Telegrame përshëndetëse kishin ardhur edhe nga ambasadori i shtetit shqiptar në Bern z.Mehmet Elezi, ambasadori i shtetit të Kosovës në Bern, z.Naim Malaj, zv kryetarit të Bujanocit z.Nagip Arifit, Ridvan Agushit kryetar i shoqatës humanitare në Preshevë, ku në të gjitha këto telegrame, u përshëndetën familjarët e dëshmorëve, ish luftëtarët si dhe këshilli organizativ. Në emër të këshillit organizativ, u falënderuan edhe sponzorët: "Helsana", "Maxhari turizëm", "Mimoza Turizëm" dhe "Presheva Byro Turizëm".

Në vazhdim, fjalën e mori z.Iljasa Ademi arkatar i OVL-së, që të lexojë një referat të përgatitur nga OVL. Me disa fjalë modeste i përshëndeti edhe Shefket Ibishi arkatar i OVL-së për Preshevë, Zymer Ismajli përfaqësuesi OVL-së për Medvegjë, Halit Naxhaku veprimtar ish i burgosur politik, si dhe Riza Demaj njëri ndër organizatorët e demostratës së viteve 1980-1981, ku vuajti jo më pak se 8 vjetë në burgjet famëkeqe serbe. Këtë Akdemi përkujtimore e ka nderuar edhe  Prof.Rexhep Abazi, veprimtar i mirënjohur i Kosovës Lindore e më gjerë, i cili ka ardhur enkas nga Medvegja, i cili me disa fjalë përshëndeti të gjithë familjarët e dëshmorëve, komandant Shefket Hasanin dhe të gjithë të pranishmit. Z.Abazi, ndër të tjera shtoi se: "Kam ardhur me shumë vullnet nga Medvegja, kam ardhur nga ajo Medvegjë, që e dimë të gjithë se në çfarë gjendje është, por shpresojmë se një ditë do të bëhet mirë.

 

I kam përcjellur dhe i përcjell me interes të madh të gjithë manifestimet që mbahen në diasporë, e kjo Akademi për mua është shumë e veçantë, sepse këtu po e shoh bashkimin e Kosovës Lindore, pra në diasporë e jo atje, ku jemi ne në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Perendia ju ndihmoftë dhe ju shpërbleftë për gjithë mundin që bëni. Të bashkuar, do të mundim të gjitha barrierat e kohës, një është e sigurt, se e drejta fiton edhe pse vonon.Lavdi dëshmorëve të kombit".

Me një këngë të bukur, ashtu siç dijnë ti këndojnë dëshmorëve më së miri, si gjithmonë edhe kësaj here, vëllezërit Rexhepi, i kënduan dëshmorëve të UÇPMB-së.

 

Përveç musafirëve të shumtë që ishin prezent nga Kosova Lindore, në këtë Akademi ishte edhe Bajram Mulaj nga Dukagjini një veprimtar i dalluar i shoqëruar me disa miqë nga Kosova. Z. Fazli Musliu, xhaxhai i dëshmorit të UÇPMB-së, Mitat Musliun përgjegjës i SHHLP "Lugina e Preshevës", i cili gëzon autoritet të madh jo vetëm në diasporë por edhe në atdhe, me disa fjalë i njoftoi të pranishmit, se shoqata humanitare "Lugina e Preshevës", do të jetë besnike gjithmonë drejt ndihmave në atdhe, e sidomos familjarëve të dëshmorëve.

Ai ndër të tjera prezentoi edhe shumën që ka mbledhur deri më tani kjo shoqatë, ku kapë shifrën jo më pak se mbi 30.000 sfr zvicerane dhe falënderoi kryesinë dhe të gjithë ata që po solidarizohen, shoqatën "Medvegja", "Atdheu" në Badragaz, xhaminë e Willit, St.Gallenit dhe disa xhami të tjera që u solidarizuan dhe po solidarizohen. z.Musliu gjithashtu u ndal së veçuari edhe gjithë punën e madhe që po bëhet për ti organizuar këto Akademi përkujtimore dhe ftoi të gjithë ata bashkatdhetarë, që munden dhe dijnë, të ofrohen në këtë këshill organizativ, që të organizohemi edhe më mirë dhe të mos i harrojmë dëshmorët e kombit. 

 Programi artistik

Përveç fëmijëve të shkollës së muzikës "Jehona", pjesë e programit ishin edhe vëllezërit Rexhepi si dhe Saimir Neziri nga SHHK"Medvegja" me qendër në Fully të Valisit, i cili luajti shkëlqyeshëm rolin e komandantit legjendar Adem Jashari. Të gjithë të pranishmit që ishin prezent, e duartrokitën dhe u pa, se Saimiri, do të shkëlqejë edhe në të ardhmen nëpër skena. Me këngën e Adem Jasharit që e këndoi Vlora Hyseni dhe më pastaj Ilirida Thaqi me këngën "Mora fjalë", të pranishmëve iu bë me dije, se programi do të jetë edhe më i pasur, me këngë kushtuar dëshmorëve të UÇPMB-së dhe dëshmorëve të tjerë të kombit.

Pasi u kënduan disa këngë, u ftuan në skenë Murat Avdiu, Zenel Neziri kryetar i Shoqatës "Medvegja" Zvicër, Shaip Bajrami kryetar i SHHLP-Zvicër, Xhelal Memeti dhe Fazli Musliu, për të marrë fjalën përfundimtare të kësaj Akademie. Me disa fjalë, i përshëndeti edhe njëherë Murat Avdiu të gjithë të pranishmit dhe iu dha fjala z.Shaip Bajramit kryetar i SHHLP, i cili përshëndeti familjarët e dëshmorëve dhe të gjithë të pranishmit. Gjithashtu edhe z.Fazli Musliu, në emër të familjarëve të dëshmorëve falënderoi të gjithë të pranishmit. Xhelal Memeti me disa fjalë në emrin e tij personal dhe në emër të kryesisë dhe anëtarësisë, përshëndeti familjarët e dëshmorëve dhe të gjithë të pranishmit.

Ndërsa, kryetari i shoqatës humanitare "Medvegja" z.Zenel Neziri, lexoi një fjalim që kishte përgatitur për këtë Akademi dhe ndër të tjera shtoi: "Familje shumë të respektuara të Dëshmorëve, Invalid të luftës, Bashkëluftëtar të dashur, I respektuar Prof Rexhep Abazi ku ke ardhur enkas për këtë akademi të nderuar media e në veçanti ekip i TV Diaspora-RTK, ku ke përcjellur dhe po përcjell gjithnjë organizimet tona dhe po na përkrah maksimalisht

 

Zonja dhe Zotrinjë,

Para se ti them dy fjalë para jush, përkulem para dëshmorëve, i qoftë i lehtë dheu i atdheut.

Të gjithë ne mërgimtarët, që jemi mbledhur sot këtu dhe musafirët tjerë, e dijmë se sa jemi larg fizikisht prej Topallës së Medvegjës, Konçulit, Maxheres, Shoshajes, Strezocës, Miratocës, e Tërnocit, ku këto vende e dijmë se si frymojnë. Jemi mbledhur, për ti përkujtuar dëshmorët, për ta kujtuar edhe amanetin e tyre që e patën kur ubetuan para flamurit tonë kombëtarë, që luftuan kundër një regjimi të egër, regjimit që deshti të na shfaros.  

Derisa ne përkujtojmë dëshmorët në këtë vend demokratik, në këtë shtet mik të kombit tonë Zvicra,  nënat trimëresha janë me lot në sy të dhimbjes e krenarisë, e jetimat i kërkojnë prindërit e tyre dhe të realizohet amaneti i prindërve të tyre, mu në përvjetorin e dhjetë, afër Medvegjës, konkretisht më 1 maj, në fshatin Topallë, na erdhën lajme të trishtuara, lajme të dhimbshme, se shumë afër Topallës, u cakërruan gotat e festës, u freskua shpirti i disa personave me verë të kuqe, e të bardhë e birra të nishit, ku nuk mungoi edhe deputeti i vetëshpallur i parlamentit të Serbisë Riza Halimi me ekipin e tij, e ku të gjithë ne jemi të njoftuar nga mediat, se në Topallë supozohet të jetë një varrezë masive me bashkëkombas, ku regjimi i egër, me paramilitarë ka masakruar dhe ka varrosur të gjithë në një vend. Sigurisht, se në ato momente edhe toka ka gjëmu.

Po ua lëmë në ndërgjegjën e tyre dhe koha ti gjykojë. Kam pritur që sot, do të shoh përfaqësues të partive politike nga Kosova Lindore, na munguan, por kjo nuk do të thotë, se e jemi të harruar nga shteti shqiptarë që na ka përshëndetur dhe është afër nesh si dhe shteti më i ri i botës Kosova Dardane.

Ne kërkojmë që te ndrepritet arrestimi, persekutimi, gjykimi e paragjykimi i ish pjestarëve të UÇK-së dhe UÇPMB-së. Lavdi Veprës dhe Rënjes së Dëshmorëve të Kombit". Para se të fillohet me pjesën e dytë të programit, që është edhe promovimi i albumit me këngë të përgatitura nga Murat Avdiu dhe nxënësit e shkollës që e drejton vetë z.Avdiu "Jehona", u ndanë edhe mirënjohje, për familjarët e dëshmorëve, për RTK-TV DIASPORA dhe për shoqatat si motra për gjithë kontributin që e kanë dhënë.


Promovimi i albumit "Dëshirë e pa plotësuar"

Moderatori z.Hebibi ia dha fjalën z.Murat Avdiu dhe pjesa e Akademisë përfundoi ku filloi pjesa e dytë e promovimit të albumit ku u kënduan dhe u mirëpritën shumë mirë nga të gjithë të pranishmit 6 këngë, si këngë kushtuar Bardhyl Osmanit, Mitat Musliut, Artan Abazit, Enver Bajramit dhe komandantit për së gjalli Shefket Hasanit, ku e këndoi para të pranishmëve vetë i nderuari Murat Avdiu. Nga një cd iu dhurua edhe familjarëve të dëshmorëve.

Krejt në fund të kësaj akademie, ne siguruam edhe nga një prononcim nga të pranishmit, por më mirë do ti përcjellim në TV Diaspora-RTK, ku prindërit e dëshmorëve jo pa emocione, falënderuan këshillin organizativ dhe u ndanë shumë të kënaqur.

Përgatiti Besnik HEBIBI,  redaktor i AMC-së për Zvicër

Foto: Nga Akademia përkujtimoreMe 14.04.2010  në Farweit te Zürichut

Kryetari i SHHLP-ës  Shaip Bajrami dhe nenkryetari Fazli Musliu  u takuan me pronarin e firmes Viktoria Z.Aqif Haziri ku u bisedua për projktet humanitare të SHHLP-ës dhe nevojës për të ndihmuar në ndërtimin e shtëpisë së familjes Hajrullahu nga Muhoci. Njoftojmë se Z. Aqif Haziri  dha 500 Euro per ndertimin e shtepisë së  e familjes Hajrullahu nga Muhoci . Me këtë rast falemnderojme Z. Aqif Haziri me shprsë se do të ketë  edhe donatorë tjerë ne vijim për këtë projekt jetik per familjen Hajrullahu.
Rrespekt dhe falënderime nga Kryesia e SHHLP-ës

 

_________________________________________________________

Shhlp 27.04.2010

Te nderuare Bashkeartdhetar ju njoftojm se ka ndrru jet Haxhi Rexhepi babai i kom Territ dhe me ket rast shhlp i shperh ngushlimet familjes Rexhepi dhe me ket rast shhlp vendosi qe per nder dhe vepren heroike te kom Territ per trojet shqiptare qe ka be u solidarizum per famijlen e kom me 500Fr per ket rast qe femit e kom e humben gjyshin e dashur qe u perkujdes dei ne frymen e fundit qe mos ta ndien mungesen e babait te tyre ket ndihem e ka percjell perfaqsusi i shhlp dhe ovl iljas ademi dhe shefket ibishi

SHAIP BAJRAMI

TE NDERUAR BASHKEKOMBAS JU INFORMOJME SE SHPIJA E KADRI HAJRULLAHUT NE FSHATIN MUHOC KOMUNA E BUJANOCIT KA FILLU NDERTIMI PASI QE E VIZITOVA DHE ISHTE SHUM RREZIK QE KJO FAMILJE ENDE TE BANOJ ATY DHE VENDOSEM QE SA MA PAR TE RRENOHET DHE TE FILLOJ PUNA  ME 8 PRILL KESHTU NDODHI EDHE PSE MJETET SI KEMI TUBU PO SE SHPEJTI KRYESIA E SHHLP DO TA SHPALL AKSIONIN HUMANITARE DHE BESOJE QE KENI ME JU PERGJIGJ KETI AKSIONI DHE NJI HERIT I FALEMNDEROI ATA PERSONA QE KANE DHENE KONTRIBUTIN EDHE PSE AKSIONI SE KA FILLU GJITHASHTU FALEMNDEROJME EDHE MEDIAT NE VENDLINDJE QE NA KANE PERCJELL GJAT KETIJ AKSIONI QE PATEM NE VENDLINDJE.PRESHEVA.COM.TV.BUJANOCIN,TV SPEKRIN DHE REVISTEN PERSPEKTIVA DHE NJI FALEMNDERIM SHKON PER GAZETARIN VALON BEGZADI,PO NE KET KUADER E PERSHENDESMI DHE KRYETARIN E KOMUNES BUJANOCIT QE NA FALEMNDEROJ PER PUNEN TONE QE JEM TU E KRYE DHE NDAU 150.000DINARE,KEM BASHKPUNIM ME OVL TE SHKELQYSHEM DHE MERITA E ARKATARIT SHEFKET IBISHI MERITON RRESPEKTE TE VECANT PER KET AKSION HUMANITARE.SHHLP

KOMUNIKATË ME RASTIN E TRE VJETORIT TË THEMELIMIT TË SHOQATËS HUMANITARE "LUGINA E PRESHEVËS"

Në mbledhjen e fundit të Kryesisë së Shoqatës Humanitare „LUGINA E PRESHEVËS“ pas analizave të punës dhe marrjes së vendimeve të mbledhjes u morr vendimi që me rastin e tre vjetorit të themelimit të shoqatës te dilet me një KOMUNIKATË
për të lexuar tekstin e plotë shtype këtë link ose fotografinë... 

 

U mbajt Akademia Përkujtimore kushtuar Dëshmorëve të Ushtrisë çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc- UÇPMB...shtype për te lexuar më tepër

********************SHKURTI MUAJ I SOLIDARITETIT****************************

Shoqatat Humanitare nga Lugina e Preshevës muajin shkurt e shpallën muaj të solidaritetit. Aksionit i prijnë shoqata humanitare "Lugina e Preshevës", Shoqata "Medvegja" dhe Fondi Humanitar "Kosova Lindore" shtype për të lexuar më shumë...

Historia e popullit shqiptar flet për vetinë e madhe të sakrificës e të humanizmit njerëzor për të ndihmuar njeriun në momentet më të vështira të jetës. Ky shpirt i madh i humanitetit të shqiptarit ...shtype linkun lexo  artikullin... 

REAGIM ME RASTIN E ARRESTIMEVE NGA ANA E PUSHTETIT SERB

HUMANIZMI SHQIPTAR I NJOHUR NDËRKOMBËTARISHT

Kuvendi i parë zgjedhor i SH.H “LUGINA E PRESHEVËS”.

Rebstein, 15.11.2008
              
Sot me datën  15.11.2008  në Rebstein te Zvicrës u mbajt Kuvendi i parë zgjedhor i shoqatës humanitare “LUGINA E PRESHEVËS”.
...për të lexuar artikullin shtype linkun...

Vitin 2009 me sukses i SHHLP dhe falenderon RTK programin e Diasporës dhe të gjitha mediat që kanë përcjell punën e SHHLP gjat vitit 2009

Shoqata Humanitare "Lugina e Preshevës", me seli në Gosau të St-Gallenit-Zvicër, mbrëmë në Arbon të kantonit Turgau, mbajti një konferencë për mediat e shkruara dhe ato elektronike, që veprojnë në diasporë, ku kryesia e kësaj shoqate, në pika të shkurtërta, i njoftoi mediat, për punën modeste që e kanë bërë gjatë vitit 2009.
Si gjithmonë edhe kësaj radhe, kryesia e shoqatës, me një modesti të veçantë, ishin mbledhur nga katër anët e Zvicrës, për t´u përshëndetur në mes veti dhe për t'i informuar mediat me punën që kanë bërë në aspekt të pastërt humanitarë.
...shtyp këtu per të lexuar tekstin deri në fund...

Qerim Maksudi nga Suedia anëtarësohet nëpermjet internetit

Të nderuar anëtarë, simpatizant të nderuar,
Zonja dhe zotëri, 

Ju informojmë se zotëri Qerim Maksudi nga Suedia pas vizitës që i kishte bërë web-faqes tonë dhe pas bisedës telefonike me Kryetarin e shoqatës Shaip Bajramin kishte shpreh interesim për anëtarësim në SHHLP.
Zotëri  Qerimi pas bisedës me Kryetarin pas disa minutash  kishte bërë pagesën e anëtarësisë për mes  KONTONUMRIT të shoqatës. 
Me këtë rast falënderojmë z.Qerim për anëtarsim në SHHLP dhe tojmë gjithë bashkatdhtarët tanë kudo në Evropë e botë që të pasojnë shembullin e Z. Qerim Maksudi.
Jemi në shekullin e informatikës ,  informimit dhe transparencës së informimit, zotëri Qerimit nuk iu desht fare takimi me Kryesinë e Shoqatës, nuk iu desht as fletëpagesa, ai kishte vizituar web-faqen tonë, kishte lexuar Statutin dhe informatat tjera për aktivitetin e shoqatës dhe pas një bisede të shkurtër  me kryetarin e Shoqatës pas disa minutave kishte bërë pagesën ONLINE.
Ju  lumt zotëri Qerim jeni shembull  i shqiptarit atdhetar e humanist i cili ec me kohën! 

11.12.2009 Zvicër

Kryesia e SHHLP-ës falënderon degën e Shoqatës Humanitare "Lugina e Preshevës nga Belgjika për dërgimin e ndihmave në sasi prej 1.000Euro  në konton kryesore në Zvicër.  Këto të holla në kundërvlerë prej 1.435.35 Fr kaluan në konton  qendrore të Shoqatës në Zvicër me  datën 13.11.2009.

Me këtë rast falenderojmë edhe një herë dhe pershëndesim punën dhe angazhimin humanitarë të gjithë bashkatdhetarëve e Shoqatës Humanitare "Lugina e Preshvës" dega në Belgjikë!