Sevdail Sherifi Boxson me 28 Maj

Sevdaili Vjen nga Presheva fshati Tërrnavë dhe prej shum vite me familje jeton dhe vepron në Kantonin e St.Gallenit në qytetin-Buchs-është nji djal i urtë dhe modest e humanist po në RING agresiv dhe nuk ka mëshir për kundërshtarët Sevdaili  vlen të theksohet se që nga themelimi i SHHLP është antarë  dhe me kët rastë ju ftoim masovikishtë të shkojmë me 28 maj ta mbështesim në fitoren e radhës jemi krenarë që Lugina e Preshevës ka nji djalë si Sevdaili dhe pritet shum në të ardhmen në lëmin e boxsit nga sevdaili shhlp:

Sherifi mbrojti titullin e kampionit evropian në boks (EBF)


2011-05-29 - 11:42:36

Sevdail Sherifi mbrojti titullin e kampionit evropian në boks (EBF)

Badragaz, 28 maj/ Ashtu edhe siç ishte

pritur, bashkëkombasi ynë, nga fshati Tërnavë komuna e Preshevës, fitoi pas një meçi shumë të vështirë me një kundërshtarë të përgatitur dhe me përvojë të madhe, këtë meç, ku edhe mbrojti titullin evropian për peshën gjysmë të rëndë në Federatën EBF.

Para këtij meçi u zhvilluan edhe disa meçe tjera të bashkatdhetarëve tanë, ku shumica fituan meçet e tyre, por rreth orës 22.15 min, dashamirës të shumtë të sportit të boksit, mezi pritshin ta shohin, Sevdailin duke luftuar, sepse kundërshtari i tij, një ditë më herët, kishte deklaruar, se nuk mundet të duroj në podium kundërshtari i tij dhe do ta rrëzojë nga grushtat e tij të fortë, por nuk ndodhi ashtu, algjeriani me banim në Gjermani, Ralf Raad edhe pse me një përvojë të madhe në boks dhe me disa tituj e me shtat të përgatitur, nuk mundi t'i përballojë boksave të fuqishme që ia dha Sevdaili.

Para meçit, Sevdailin patëm mundësi ta takojmë, në përgatitore dhe bashkëbiseduam me te dhe i erdhi mirë, që e vetmja dritare informative nga Kosova Lindore është sonte në mesin e tij, pra presheva.com si dhe agjencia tjetër e lajmeve kosovaere.ch e cila drejtohet nga Qendra Mediale Shqiptare në Botë (AMC).

 

Pos portalit presheva.com dhe kosovaere.ch ishte edhe portali KosovaBoxing, e cila merrej enkas për sporte luftarake.Lexuesit tanë janë të njohur me Sevdailin, por ai edhe sonte i përshëndeti të gjithë ata që ishin dhe ata që nuk kanë pasur mundësi të jenë, e posaqërish lexuesit e presheva.com i falënderoi për përkrahjen që po ua japin. Sevdaili ishte i përgatitur në maksimum dhe e kishte marrur shumë seriozisht këtë meç.

Edhe pse, sonte ishte ndeshja finale në futboll në mes Barcelonës dhe M.Unitet, bashkatdhetarët tanë, nuk e harruan që ta përkrahin Sevdailin.

(Ishin të pranishëm shumë bashkatdhetarë nga të gjitha trevat shqiptare)

Në mesin e shumë bashkatdhetarëve, ishte edhe legjenda e boksit Aziz Salihu, si dhe Lulzim Zhaku-Aliu një afarist i njohur dhe i cili ka përgatitur shumë kampiona të botës dhe evropës në sporte luftarake. Sevdaili  me 87.6 kg, ndërsa kundërshtari i tij Raad, i cili kishte kaluar limitin e kategorisë “Cruiser” ku ishte 91.5 kg, ai ia tregoi, se deklaratat nuk janë të mira, kur nuk e njeh veten sa duhet.

Atëherë kur moderatori i këtij spektakli sportiv, lajmëroi emrin e Sevdailit, pati shumë duatrokitje dhe brohoritje, Sevdail, Sevdail.

Sevdaili me të rrahur gongu i ringut të parë, iu drejtua kundërshtarit me disa grushtime, por algjeriani, ia bëri me dije, se vërtetë do të jetë meç i vështirë për Sevdailin dhe do ti duhej shumë punë.

(Dashnim Hebibi, Sevdaili, Lulzim Zhaku dhe një bashkatdhetarë nga Struga)

 

Në ringun e parë dhe të dytë, ishte me disa grushta më i fortë Sevdaili, e sidomos me dorën e majtë, por në ringun e tretë, u pa, se algjeriani, kishte ambicie që ta fitoj meçin dhe pritke që ta gjejë pozitën dhe ta rrëzojë Sevdailin, sepse ai kishte përvojë të madhe dhe ishte edhe më i vjetër nga mosha, por, bashkëkombasi ynë, që po njihet si shumë i fortë edhe moralisht, i cili qëndron grushtave, ai ia ktheu me dy tre grushtime tash me të djathtën dhe publiku menjëherë filloi me brohoritje në përkrahje të Sevdailit.

 (Lulzim Zhaku,babai i Sevdailit, Sevdaili para meçit dhe Dashnim Hebibi)

Në raundin e gjashtë, ku secili raund zgjatke nga 3 min, bahskëkombasi ynë, jo më pak se 11 grushta ia dha kundërshtarit, sa që edhe sytë e tij rrotulloheshin, por Sevdaili nuk i shpëtoi grushtave nga algjeriani dhe kur pritej që të përfundojë gjithka, legjenda e boksit Aziz Saliu i cili ishte në publik, ia tregonte taktikat dhe shpirtëdëshirën e tij, që të fitojë Sevdaili dhe bërtitke: Me të djathtën, me të djathtën dhe tërhiqu, ashtu edhe veproi Sevdaili edhe pse e kishte afër tranjerin e tij dhe dashamirësin e tij të madh z.Zhaku dhe me tre goditje tjera, dëshmoi, se nuk dorëzohej lehtë dhe forca e tij ende nuk ka përfunduar.

(Përshëndetje gjithë bashkatdhetarët)

Ra gongu i kryerjes së këtij meçi të fortë dhe tash referët vendosën 3:0 për Sevdailin, pra Sevdaili, mbrojti titullin e kampionit evropian.

Me të kryer ky meç iu afruam podiumit dhe morëm prononcim special për preshevacom, pronocim të parë pas meçit dhe ai ndër të tjera na tha edhe pse ishte shumë i lodhur: "Falënderoj shumë presheva.com, gjithë bashkatdhetarët, ju dua shumë dhe përshëndes gjithë lexuesit tuaj kudo që ndodhen ata.

(Legjenda e boksit Aziz Saliu me Sevdail Sherifin, pak minuta pasi e përfundoi meçin)

Kësaj fitoreje sigurisht se ju kein gëzuar edhe ju, e krejt Presheva dhe do të jem gjithmonë me formë dhe nuk do të ndalem. Por, më duhet të punojë edhe më shumë dhe kuptohet, se do të përfitojë edhe përvojë më shumë".

Ndërsa Aziz Saliu legjenda e boksit, ndër të tjera për portalin tonë tha: "Sevdaili është djal i mirë, ka formë të mirë dhe taktikë të mirë, por i duhet të punojë më shumë dhe kam besim, se suksesi i tij veçse ka filluar". Edhe veprimtari dhe afaristi i njohur Lulzim Zhaku Aliu tha: "Po, Sevdaili ishte shumë i përgatitur, por edhe kundërshtari kishte përvojë të madhe në boks, pastaj ishte më i vjetër si dhe kishte kilogramë të shumë, por Sevdaili, tregoi potencialin e tij dhe fitoi me meritë".

(Sevdaili me të dashurën e tij)

Babai i Sevdailit, na falënderoi për përkrahje dhe shpreson shumë, se Sevdaili, do të ngrejë zërin e Kosovës Lindore ashtu si duhet përmes sporti, por edhe të gjithë shqiptarisë.

(Babai dhe nëna e Sevdailit, e përgëzuan djalin e tyre, gjatë tërë meçit ishin me emocione të shumta)

Përkrahja natyrisht, se do ti duhej nga të gjithë dhe natyrisht edhe nga mediat. Ju falënderoj edhe njëherë shumë".

Pas meçit, Sevdailit i uronin të gjithë të pranishmit dhe mori një fjalë zemre edhe nga e dashura e tij, e cila i tha: "Bravo Sevdail". Pas disa ditësh, do të japim një intervistë më të zgjeruar me këtë boksier nga Kosova Lindore, ku do të njihemi më shumë për planet e tija.
Foto dhe tekst: Dashnim HEBIBI, St.Gallen